wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Jak rozmieścić gości przy stole weselnym?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2023-05-16 Suprizo Wybór upominków: sklep oferuje szeroki wybór prezentów, które idealnie nadają się na ślub. Niezależnie od tego, czy szukasz tradycyjnych upominków ślubnych, personalizowanych pamiątek czy oryginalnych doświadczeń, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla nowożeńców. Sklepy ślubne
Zielona Góra
2023-04-28 HurtowniaWodki.pl - Alkohol na wesele - Wysyłka cała Polska Szeroki wybór alkoholu w najlepszych cenach. Wódka na wesele, wino, whiskey, rum, burbon i inne. Możliwość odbioru osobistego lub dostawy w całej Polsce bezpiecznym kurierem. Alkohol na wesele
Kraków
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Jak rozmieścić gości przy stole weselnym?

Sposób rozmieszczenia gości przy weselnym stole ustalają konkretne reguły i zasady. Warto je znać, by już na samym początku przyjęcia nie popełnić gafy. Podpowiadamy, czym się kierować układając plan stołów weselnych i przypisując biesiadnikom konkretne miejsca.

Miejsca tuż obok Młodej Pary

Stół, przy którym zasiadają nowożeńcy, nosi nazwę stołu prezydialnego. Znajduje się on w centralnym miejscu sali weselnej i powinien być widoczny dla wszystkich gości. Zazwyczaj jest on pięknie przystrojony, a Młoda Para zasiada przy nim sama. Jednak przy tradycyjnym ustawieniu stołów zdarza się, że stół ten łączy się z pozostałymi stołami. Wtedy tuż obok młodych zasiadają ich świadkowie, osoby towarzyszące oraz rodzice weselni.

Ważne zasady

Coraz częściej przyjęcia weselne odbywają się przy okrągłych stolikach – jest to tzw. ustawienie balowe. W tym przypadku stół prezydialny przeznaczony jest wyłącznie dla Młodej Pary. Jednak, aby wyróżnić rodziców i świadków, zaleca się, by ich stoły mieściły się możliwie najbliżej nowożeńców. Ponadto zgodnie z regułą przeplatania goście powinni siedzieć naprzemiennie – kobieta obok mężczyzny. Kolejna reguła – zasada precedencji – określa odległość poszczególnych gości od stołu prezydialnego. Zgodnie z jej wytycznymi bliżsi krewni powinni siedzieć bliżej Pary Młodej. Dalsza rodzina i przyjaciele zajmują natomiast bardziej oddalone miejsca.

Osobny stolik dla dzieci

Dzieci zaproszone na uroczystość można posadzić przy osobnym stoliku. Dzięki temu szybciej się zintegrują, a opieka nad nimi będzie prostsza. Doceni to wynajęta przez nas animatorka oraz kelnerzy, którzy nierzadko serwują dzieciom specjalnie dla nich przygotowane potrawy. W przypadku najmłodszych gości staramy się nie traktować nastolatków na równi z dziećmi. Mogliby poczuć się urażeni.

planstoluamelia.jpg

Seniorzy na weselu

Osoby starsze nie powinny siedzieć tuż obok głośników. Poza tym w miarę możliwości rezerwujemy im miejsca, z których jest widok na parkiet. Seniorzy najczęściej nie mogą aktywnie uczestniczyć w zabawie, ale zachowają miłe wspomnienia, jeżeli porozmawiają z innymi gośćmi. Chętnie obserwują także tańczące pary. Dlatego tak ważna jest dla nich dobra widoczność i możliwość swobodnej rozmowy podczas przyjęcia.

O czym jeszcze pamiętać?

Aby ułatwić gościom odnalezienie swojego miejsca, przed wejściem na salę umieszczamy plan stołów. Nie zapominamy o ponumerowaniu stolików. Obowiązkowe będą również imienne winietki na stół, dzięki którym unikniemy niepotrzebnego zamieszania.

Przypisując konkretne miejsca, kierujemy się kryterium wiekowym i wspólnymi zainteresowaniami naszych gości. Unikamy sytuacji, w której przy jednym stole miałyby siedzieć osoby pozostające ze sobą w konflikcie. Możemy też przeznaczyć jeden stolik dla singli, którzy mogą czuć się nieswojo w towarzystwie samych par.

Aby dodatkowo uhonorować gości, warto zadbać o eleganckie akcesoria na stół. Szeroki wybór modnej papeterii ślubnej w tym winietki ślubne i inne dodatki oferuje sklep amelia-wedding.pl.