PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Jak rozmieścić gości przy stole weselnym?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Jak rozmieścić gości przy stole weselnym?

Sposób rozmieszczenia gości przy weselnym stole ustalają konkretne reguły i zasady. Warto je znać, by już na samym początku przyjęcia nie popełnić gafy. Podpowiadamy, czym się kierować układając plan stołów weselnych i przypisując biesiadnikom konkretne miejsca.

Miejsca tuż obok Młodej Pary

Stół, przy którym zasiadają nowożeńcy, nosi nazwę stołu prezydialnego. Znajduje się on w centralnym miejscu sali weselnej i powinien być widoczny dla wszystkich gości. Zazwyczaj jest on pięknie przystrojony, a Młoda Para zasiada przy nim sama. Jednak przy tradycyjnym ustawieniu stołów zdarza się, że stół ten łączy się z pozostałymi stołami. Wtedy tuż obok młodych zasiadają ich świadkowie, osoby towarzyszące oraz rodzice weselni.

Ważne zasady

Coraz częściej przyjęcia weselne odbywają się przy okrągłych stolikach – jest to tzw. ustawienie balowe. W tym przypadku stół prezydialny przeznaczony jest wyłącznie dla Młodej Pary. Jednak, aby wyróżnić rodziców i świadków, zaleca się, by ich stoły mieściły się możliwie najbliżej nowożeńców. Ponadto zgodnie z regułą przeplatania goście powinni siedzieć naprzemiennie – kobieta obok mężczyzny. Kolejna reguła – zasada precedencji – określa odległość poszczególnych gości od stołu prezydialnego. Zgodnie z jej wytycznymi bliżsi krewni powinni siedzieć bliżej Pary Młodej. Dalsza rodzina i przyjaciele zajmują natomiast bardziej oddalone miejsca.

Osobny stolik dla dzieci

Dzieci zaproszone na uroczystość można posadzić przy osobnym stoliku. Dzięki temu szybciej się zintegrują, a opieka nad nimi będzie prostsza. Doceni to wynajęta przez nas animatorka oraz kelnerzy, którzy nierzadko serwują dzieciom specjalnie dla nich przygotowane potrawy. W przypadku najmłodszych gości staramy się nie traktować nastolatków na równi z dziećmi. Mogliby poczuć się urażeni.

planstoluamelia.jpg

Seniorzy na weselu

Osoby starsze nie powinny siedzieć tuż obok głośników. Poza tym w miarę możliwości rezerwujemy im miejsca, z których jest widok na parkiet. Seniorzy najczęściej nie mogą aktywnie uczestniczyć w zabawie, ale zachowają miłe wspomnienia, jeżeli porozmawiają z innymi gośćmi. Chętnie obserwują także tańczące pary. Dlatego tak ważna jest dla nich dobra widoczność i możliwość swobodnej rozmowy podczas przyjęcia.

O czym jeszcze pamiętać?

Aby ułatwić gościom odnalezienie swojego miejsca, przed wejściem na salę umieszczamy plan stołów. Nie zapominamy o ponumerowaniu stolików. Obowiązkowe będą również imienne winietki na stół, dzięki którym unikniemy niepotrzebnego zamieszania.

Przypisując konkretne miejsca, kierujemy się kryterium wiekowym i wspólnymi zainteresowaniami naszych gości. Unikamy sytuacji, w której przy jednym stole miałyby siedzieć osoby pozostające ze sobą w konflikcie. Możemy też przeznaczyć jeden stolik dla singli, którzy mogą czuć się nieswojo w towarzystwie samych par.

Aby dodatkowo uhonorować gości, warto zadbać o eleganckie akcesoria na stół. Szeroki wybór modnej papeterii ślubnej w tym winietki ślubne i inne dodatki oferuje sklep amelia-wedding.pl.