Jak rozliczyć formularz PIT-38?
PIT-38 służy do rozliczenia kapitałowych przychodów przez podatników. Do takich przychodów należą: dywidendy, odsetki od bankowego depozytu czy też lokaty i czynności związane z obrotem papierów wartościowych na giełdzie. Osoba posiadająca akcje bankowe w momencie składania PIT-38 musi się z nich rozliczyć. Jak to zrobić? Sprawdźmy zatem.
Jak rozliczyć PIT-38?
PIT-38 możemy rozliczyć tradycyjnie, drogą pisemną. Wystarczy udać się do Urzędu Skarbowego po formularz i według wskazówek go wypełnić. Zawsze możemy poprosić o pomoc urzędnika. Jeśli jednak wolimy załatwić to drogą elektroniczną, rozliczmy PIT-38 poprzez aplikację dedykowaną danemu urzędowi. Wypełnioną deklarację podatkową wysyłamy bezpośrednio do US naszego miasta. Jest jeszcze jedna opcja, dla osób, które nie wiedzą, w jaki sposób uzupełnić formularz: mogą skorzystać z przygotowanego przez Urząd Skarbowy wstępnego zeznania podatkowego. Choć elektronicznie jest najłatwiej, tradycjonaliści zdecydowanie powinni wybrać opcję wypisania dokumentu i osobistego doręczenia do urzędu skarbowego lub wysłania za pomocą poczty. Pamiętajmy jednak, iż w tym wypadku, czyli rozliczania PIT-38 nie otrzymamy żadnych ulg, i nie możemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
Kto wypełnia PIT-38?
PITa wypełnia każdy, kto otrzymał przychody kapitałowe w rocznym rozliczeniu. Jest to usankcjonowane w ustawie o dochodowym podatku od osób fizycznych. Osoba, która zyskała przychód w sprzedaży lub zbytku wartościowych papierów (udział w spółce o statusie osobowości prawnej), objęła udziały, akcje w spółkach (prawo handlowe) lub zbyła tzw wirtualną walutę, musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym miasta.
Dokumenty wymagane do wypełnienia PIT-38
Potrzebujemy oczywiście dowodu tożsamości oraz wszystkich danych dotyczących przychodu z roku 2022 podlegających definicji kapitału pieniężnego. Jest to informacja PIT-8C. Wykazuje ona, że korzystaliśmy z usług biura maklerskiego, lecz jeśli posiadamy kilka inwestycyjnych rachunków, musimy zdobyć od każdego z biur maklerskich deklarację PIT-8C. Do tego oczywiście dołączamy informacje wymagane w formularzu PIT-38.
Co to jest PIT-8C?
Jest to informacja niezbędna do rozliczenia PITu 38. Informację musi przygotować i oddać do lutego 2023 roku: płatnik. Wówczas my, czyli podatnicy, otrzymamy jedną kopię, zaś oryginał zostanie przekazany do Urzędu Skarbowego. Zawarte w sporządzonym przez biura maklerskie dokumencie informacje, zawierają szczegóły dotyczące wszystkich uzyskanych przychodów wynikających ze sprzedaży akcji oraz obligacji, ale też zaznacza poniesione koszta w rocznym rozliczeniu. Pamiętajmy, iż makler opisuje również wysokość alimentów (jeśli je otrzymujemy), stypendiów, dopłat czy wszystkich dodatkowych świadczeń czy innych tego typu przychodów. Jeśli jednak we właściwym, określonym w deklaracji roku podatkowym nie sprzedaliśmy żadnych akcji itp. nie otrzymamy informacji PIT-8C, a więc nie musimy składać PIT-38.
Dochody kapitałowe są związane z kosztami poniesionymi przez inwestora, zatem w sytuacji, gdy sprzedaliśmy wartościowe papiery albo akcje czy też obligacje, razem z kosztami możemy wliczyć prowizję wynikającą z tytułu sprzedaży albo z tytułu maklerskiego rachunku, jego prowadzenia. Wówczas możemy wymienione koszty odliczyć od naszego przychodu i zaznaczyć to w składanej deklaracji kapitałowej. Rozliczenie jednak następuje wtedy, gdy powstaje obowiązek zapłacenia podatków, a więc zbycia finansowego instrumentu czy też instrumentów. Zapoznajmy się zatem z powyższymi informacjami zanim przystąpimy do pobrania formularza lub poprośmy o pomoc urzędników.