wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Jak rozliczyć formularz PIT-38?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2023-05-16 Suprizo Wybór upominków: sklep oferuje szeroki wybór prezentów, które idealnie nadają się na ślub. Niezależnie od tego, czy szukasz tradycyjnych upominków ślubnych, personalizowanych pamiątek czy oryginalnych doświadczeń, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla nowożeńców. Sklepy ślubne
Zielona Góra
2023-04-28 HurtowniaWodki.pl - Alkohol na wesele - Wysyłka cała Polska Szeroki wybór alkoholu w najlepszych cenach. Wódka na wesele, wino, whiskey, rum, burbon i inne. Możliwość odbioru osobistego lub dostawy w całej Polsce bezpiecznym kurierem. Alkohol na wesele
Kraków
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Jak rozliczyć formularz PIT-38?

PIT-38 służy do rozliczenia kapitałowych przychodów przez podatników. Do takich przychodów należą: dywidendy, odsetki od bankowego depozytu czy też lokaty i czynności związane z obrotem papierów wartościowych na giełdzie. Osoba posiadająca akcje bankowe w momencie składania PIT-38 musi się z nich rozliczyć. Jak to zrobić? Sprawdźmy zatem.

Jak rozliczyć PIT-38?

PIT-38 możemy rozliczyć tradycyjnie, drogą pisemną. Wystarczy udać się do Urzędu Skarbowego po formularz i według wskazówek go wypełnić. Zawsze możemy poprosić o pomoc urzędnika. Jeśli jednak wolimy załatwić to drogą elektroniczną, rozliczmy PIT-38 poprzez aplikację dedykowaną danemu urzędowi. Wypełnioną deklarację podatkową wysyłamy bezpośrednio do US naszego miasta. Jest jeszcze jedna opcja, dla osób, które nie wiedzą, w jaki sposób uzupełnić formularz: mogą skorzystać z przygotowanego przez Urząd Skarbowy wstępnego zeznania podatkowego. Choć elektronicznie jest najłatwiej, tradycjonaliści zdecydowanie powinni wybrać opcję wypisania dokumentu i osobistego doręczenia do urzędu skarbowego lub wysłania za pomocą poczty. Pamiętajmy jednak, iż w tym wypadku, czyli rozliczania PIT-38 nie otrzymamy żadnych ulg, i nie możemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

obraz_1512521651562.jpg

Kto wypełnia PIT-38?

PITa wypełnia każdy, kto otrzymał przychody kapitałowe w rocznym rozliczeniu. Jest to usankcjonowane w ustawie o dochodowym podatku od osób fizycznych. Osoba, która zyskała przychód w sprzedaży lub zbytku wartościowych papierów (udział w spółce o statusie osobowości prawnej), objęła udziały, akcje w spółkach (prawo handlowe) lub zbyła tzw wirtualną walutę, musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym miasta.

obraz_2525925892545.jpg

Dokumenty wymagane do wypełnienia PIT-38

Potrzebujemy oczywiście dowodu tożsamości oraz wszystkich danych dotyczących przychodu z roku 2022 podlegających definicji kapitału pieniężnego. Jest to informacja PIT-8C. Wykazuje ona, że korzystaliśmy z usług biura maklerskiego, lecz jeśli posiadamy kilka inwestycyjnych rachunków, musimy zdobyć od każdego z biur maklerskich deklarację PIT-8C. Do tego oczywiście dołączamy informacje wymagane w formularzu PIT-38.

Co to jest PIT-8C?

Jest to informacja niezbędna do rozliczenia PITu 38. Informację musi przygotować i oddać do lutego 2023 roku: płatnik. Wówczas my, czyli podatnicy, otrzymamy jedną kopię, zaś oryginał zostanie przekazany do Urzędu Skarbowego. Zawarte w sporządzonym przez biura maklerskie dokumencie informacje, zawierają szczegóły dotyczące wszystkich uzyskanych przychodów wynikających ze sprzedaży akcji oraz obligacji, ale też zaznacza poniesione koszta w rocznym rozliczeniu. Pamiętajmy, iż  makler opisuje również wysokość alimentów (jeśli je otrzymujemy), stypendiów, dopłat czy wszystkich dodatkowych świadczeń czy innych tego typu przychodów. Jeśli jednak we właściwym, określonym w deklaracji roku podatkowym nie sprzedaliśmy żadnych akcji itp. nie otrzymamy informacji PIT-8C, a więc nie musimy składać PIT-38.

Dochody kapitałowe są związane z kosztami poniesionymi przez inwestora, zatem w sytuacji, gdy sprzedaliśmy wartościowe papiery albo akcje czy też obligacje, razem z kosztami możemy wliczyć prowizję wynikającą z tytułu sprzedaży albo z tytułu maklerskiego rachunku, jego prowadzenia. Wówczas możemy wymienione koszty odliczyć od naszego przychodu i zaznaczyć to w składanej deklaracji kapitałowej. Rozliczenie jednak następuje wtedy, gdy powstaje obowiązek zapłacenia podatków, a więc zbycia finansowego instrumentu czy też instrumentów. Zapoznajmy się zatem z powyższymi informacjami zanim przystąpimy do pobrania formularza lub poprośmy o pomoc urzędników.