wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Ile kosztuje inteligentny budynek? Dom przyszłości na wyciągnięcie ręki!
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Ile kosztuje inteligentny budynek? Dom przyszłości na wyciągnięcie ręki!

O tym czym jest dom przyszłości (zwany także inteligentnym budynkiem) zapewne już słyszałeś. Mówiąc o inteligentnym budynku wyobrażamy sobie dom, w którym wszystko jest sterowane automatycznie: oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja, nawet okna uchylają się na sygnał płynący z komputera. Za zarządzanie całym inteligentnym budynkiem odpowiada tzw. System Zarządzania Budynkiem BMS (Building Management System), czyli centrala komputerowa do której podłączone są wszystkie systemu budynku, oprócz powyżej wymienionych także alarmy, otwieranie bramy, spłukiwanie wody w toalecie, wpuszczanie wody do wanny w Twoim domu.

Oczywiście, obecnie BMS są raczej domeną nowoczesnych hal produkcyjnych czy biurowców (jednym z pierwszych systemów, które można uznać za inteligentne są systemu przeciwpożarowe wyposażone w czujniki dymu). Jednak powoli systemy te stają się dostępne także dla „zwykłych” ludzi. Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, ile kosztowało by Cię posiadanie inteligentnego budynku, to ten artykuł odpowie na Twoje pytania.

Pierwsza rzecz: w artykule przedstawię koszty instalacji sprawiających, że Twój dom, może nosić nazwę domu przyszłości, czy też inteligentnego budynku. Koszt wybudowania domu sam w sobie może być różny, w zależności od wielkości budynku i Twoich preferencji. Z tego artykułu dowiesz się, ile więcej musisz wydać, by dom, który budujesz stał się domem przyszłości, albo też ile mniej więcej kosztowałaby Cię modernizacja Twojego domu.

Pamiętaj, że nie musisz posiadać wszystkich poniższych systemów, by cieszyć się z inteligentnego budynku. Już tak naprawdę jeden z opisanych poniżej elementów, może dać Ci niesamowity komfort, luksus i wygodę, po prostu zastanów się, co najbardziej chciałbyś posiadać.

Inteligentne oświetlenie

inteligentny-budynek-oswietlenie.jpg

Inteligentne oświetlenie może pełnić dla Ciebie dwie funkcje. Po pierwsze, będzie dostosowywało natężenie światła w Twoim domu do Twoich preferencji, pory dnia, zachmurzenia itd. Po drugie da Ci oszczędności, gdyż będzie wygaszało światła tam, gdzie akurat nie są one potrzebne. W wersji połączonej z czujnikami ruchu, wygląda to w ten sposób, że kiedy przemieszczasz się po domu, światło podąża za Tobą, gaśnie za Tobą, a rozpala się przed Tobą.

Czy taki system musi być bardzo drogi? Niekoniecznie. Podstawowe zestawy (które wymagają dalszej rozbudowy np. o dodatkowe żarówki) kosztują od 800 zł. wzwyż. Wyposażone są we własną centralę, która steruje zapalaniem i wygaszaniem żarówek, a żarówek (lamp) można podłączyć do systemu nawet i pięćdziesiąt (50). Gorzej, że takie żarówki potrafią kosztować około 200 zł. sztuka, a standardowo dodawane są trzy sztuki. Oświetleniem można sterować również przez aplikacje zainstalowane na Twoim smartfonie.

Powiedzmy, że system inteligentnego oświetlenia obsługujący 20 żarówek, to koszt około 4000 tysięcy złotych.

Czy to jest naprawdę dużo? Biorąc pod uwagę koszt całego domu, czy nawet mebli do niego, nie wydaje się to wygórowana kwota. Oczywiście możesz zapłacić o wiele więcej, za bardziej zaawansowane systemy, ale już taki za 4000 zł (lub mniej, jeśli mniej lamp będzie obsługiwał) da Ci posmak domu przyszłości.

Dobrze, pierwszy krok w stronę inteligentnego budynku już wykonany, pora na kolejne elementy.

Inteligentna regulacja temperatury

inteligentny-budynek-temperatura.jpg

 

Za granicą furorę robi obecnie urządzenie o nazwie Nest Learning Thermostat. Co to jest takiego? To „inteligenty” samouczący się termostat, który dostosowuje temperaturę w Twoim domu do Twoich upodobań. Już po tygodniu „ręcznego” regulowania temperatury urządzenie uczy się Twoich nawyków i dostosowuje już temperaturę automatycznie.

Jak to wygląda w praktyce? Coś pięknego:

Godzina 14:00: pół godziny zajmuje Ci instalacja nowego urządzenia w Twoim domu (podłączenie go do systemu ogrzewania) i ustawienie optymalnej temperatury.

Godzina 23:00: idziesz spać, ustawiasz Termostat na temperaturę przy której najlepiej Ci się śpi (najpewniej jest niższa, niż w trakcie dnia)

Godzina 7:00: wstajesz i ustawiasz temperaturę na odpowiednią do Twoich porannych aktywności. Sytuacja powtarza się przez następne kilka dni, termostat uczy się, ze lubisz jeść śniadanie przy 21 stopniach Celsjusza.

Godzina 8:30: jedziesz do pracy. Termostat używając wbudowanych sensorów, oraz komunikując się z Twoim smartfonem „wie” że nie ma Cię już w domu i można obniżyć temperaturę!

Godzina 16:30: wracasz z pracy, chcesz, żeby dom był odpowiednio nagrzany na Twój przyjazd, więc łączysz się z Termostatem przez dedykowaną aplikację i ustawiasz pożądaną temperaturę.

Już po tygodniu korzystania z tego systemu, nie musisz go więcej programować: wszystko będzie działo się automatycznie.

Ile kosztuje taka przyjemność? Opisywany tutaj Nest Learning Thermostat, bez dodatków w postaci kamer czy czujników dymu jest dostępny od 200 dolarów, czyli sprowadzając go zapłacisz pewnie około 800 zł.

Inteligentna wentylacja - rekuperacja

Rekuperacja to nie tyle dodatkowy luksus inteligentnego domu, co konieczność. Dom musi być jakoś wentylowany, co do tego nie ma wątpliwości, a coraz powszechniejsza jest wiedza, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna się nie sprawdza. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Nie dość, że rekuperacja wentyluje Twój dom, to jeszcze odzyskuje część ciepła z wentylowanego powietrza. Jednak rekuperacja też może być zautomatyzowana, inteligentna.

Zautomatyzowany system rekuperacji ma czujniki, które sprawdzają wilgotność powietrza w Twoim domu, ilość dwutlenku węgla, obecność różnych zapachów. Powiedzmy, że urządzasz imprezę okolicznościową – systemy rekuperacji wykryją zwiększoną ilość dwutlenku węgla i pary wodnej w powietrzu (w końcu wszyscy oddychacie) i zwiększą moc rekuperatora (tu dowiesz się więcej o rekuperatorze), by zapewnić Wam cały czas świeże i przefiltrowane powietrze. Podobnie, kiedy nikogo nie będzie w domu automatyczna rekuperacja spowolni działanie urządzeń, by oszczędzić energię.

Koszt rekuperacji dla domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych to średnio 15 tysięcy złotych. Za automatykę z odpowiednimi czujnikami dopłacimy do 5 tysięcy złotych więcej. Kosztu samej rekuperacji nie ma co liczyć, bo to wliczamy w koszt wybudowania budynku (wentylacja grawitacyjna też kosztuje z 10-12 tysięcy).

Ostatecznie za „inteligencję” w rekuperacji trzeba zapłacić ok. 5000 zł.

Inteligentne zabezpieczenia budynku

Kolejnym krokiem w uzyskaniu w pełni inteligentnego domu, jest inteligentny system antywłamaniowy. Oczywiście zabezpieczeń może być wiele i składają się na nie różne elementy, tutaj jednak opiszę kilka z nich, które zrobią z Twojego domu, dom przyszłości!

Za około 1000 zł. możesz wymienić zamek w swoich drzwiach na inteligentny zamek. Taki zamek nie posiada normalnego zamka, zaś żeby wejść do domu trzeba mieć ze sobą smartfona pełniącego rolę klucza. Po prostu kiedy do drzwi zbliża się osoba z „uprawnionym” smartfonem, drzwi się odblokowują. Kiedy zaś czujniki wykryją, że osoba z tym smartfonem wychodzi, automatycznie się zamkną. Kwestia bardziej wygody i luksusu, niż bezpieczeństwa. Pytanie jak wejdziesz do domu, jeśli zgubisz telefon... ;)

Za jakieś 600 zł możesz zaś kupić kamerę, która będzie monitorowała Twój dom i miała bezpośrednie połączenie z Twoim smartfonem, tak że wszystko śledzisz na bieżąco.

Oczywiście opisane powyżej systemy to podstawy, na pewno znajdziesz bardziej rozbudowane, ale i droższe urządzenia.

Dom przyszłości już teraz?

Jak widzisz, inteligentny budynek nie musi być bardzo drogi. Sumując powyższe inteligentne systemy: oświetlenie z 10 żarówkami = 2000 zł + 800 zł. za inteligentną kontrolę temperatury + 1600 zł. za inteligentne zabezpieczenia budynku + 5000 zł. za automatykę w rekuperacji daje wynik = 9600 zł.

Są oczywiście o wiele bardziej zaawansowane, luksusowe systemy – takie domy, w których kawa zaczyna parzyć się, gdy jesteś 2 km od domu, domy gdzie wanna sama napuszcza wodę gdy wstajesz z łóżka itd. Wszystko to jest dodatkowa cena. Czy wygórowana? To jest Twoje codzienne życie, dobrze mieć luksusy.

Już za 10 tysięcy złotych możesz sprawić, że Twój dom zyska miano inteligentnego, a Twoim znajomym będą opadać szczęki ze zdumienia, gdy będziesz ich wprowadzał do domu bez otwierania drzwi kluczem, światło zapali się i zgaśnie samo w przedpokoju, zaś podczas uroczystej kolacji nawet nie zauważą, że panuje idealna temperatura i oddycha im się swobodnie.