PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Huczne wesela czy przyjęcia weselne w kameralnym gronie?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Huczne wesela czy przyjęcia weselne w kameralnym gronie?

Jak uczcić ten najważniejszy dzień w życiu dwojga ludzi? Jak sprawić, żeby po latach zawsze z przyjemnością wracać do niego wspomnieniami? Ślub i wesele to początek czegoś nowego, więc może warto świętować ten moment z przytupem. A może małe przyjęcie weselne w domu i w gronie najbliższych albo jednak wesele w plenerze? Sprawdźmy różne warianty wesela i rozważmy za i przeciw…

Kameralne przyjęcie wesele - dlaczego warto?

Nie każdy z nas był kapitanem szkolnej drużyny albo gwiazdą na studiach. Z różnych powodów możemy nie mieć wielkiego grona znajomych i mamy tylko kilku naprawdę bliskich przyjaciół. Nie potrzebujmy otaczać się wielkim gronem ludzi, wystarczają nam kontakty z zaufanymi przyjaciółmi. Nie najlepiej czujemy się w wielkim towarzystwie. Czy warto wtedy decydować się na wielkie wesele? I za wszelką cenę i na siłę zapraszać ludzi, na których tak naprawdę aż tak nam nie zależy? Może warto pozostać w tym wąskim kręgu i wybrać kameralne przyjęcie weselne. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest możliwość intymnego przeżywania przygotowań, samego ślubu i wzruszających chwil na przyjęciu. Tych kilku pierwszych minut i godzin bycia małżeństwem. Kolejnym plusem jest to, że niekoniecznie musimy aż tak angażować się w przygotowanie przyjęcia weselnego. Można je wtedy zorganizować w domu i zamówić catering albo po prostu wyjść wspólnie do ulubionego lokalu. W tym drugim przypadku na wszelki wypadek zróbmy wcześniej rezerwację albo uprzedźmy znajomego barmana tak, aby na pewno czekał na nas stolik.

Wady małego przyjęcia weselnego w domu to z kolei brak pewnej uroczystej otoczki, brak weselnego blichtru. Nieraz decydują względy ekonomiczne, czasem rozsądek, ale czy ślub i wesele można powtórzyć? Może za 25 albo 50 lat na złote gody? Jednak czy warto ze wszystkim czekać, aż się dostatecznie dorobimy? Przecież nic nie zdarza się dwa razy… Również tej atmosfery dnia wesela nie da się odtworzyć.

A może kameralne wesele w górach?

To może wybierzmy wariant pośredni. Nie róbmy imprezy weselnej dla sąsiadów i dalekich kuzynów, lecz dla mniejszego grona. Ale za to niech będzie to przyjęcie weselne w atrakcyjnym miejscu i z odrobiną luksusu. Możemy zorganizować sobie wtedy ślub w plenerze z widokiem na góry i przyjęcie weselne w kameralnym hotelu. Albo przy pięknej pogodzie rozpocząć zabawę w ogrodach lokalu weselnego i kontynuować przy ognisku albo w sali balowej - w zależności od tego, jak rozkręci się impreza. Warunkiem jest jednak to, że musimy mieć odpowiedni obiekt na wesele na wyłączność. Nie trzeba trzymać się wtedy utartych schematów i sztywnych ram. Sami na bieżąco zdecydujemy, jak chcemy uczcić ten dzień i jak się bawić. Takie przyjęcia weselne można też dowolnie łączyć, na przykład z wypadem na narty albo zdobyciem korony polskich gór lub samych tylko Karkonoszy.

zdjecie-pary-mlodej-58289.jpg

Ile kosztuje małe przyjęcie weselne?

Koszt wesela na 30 lub 50 osób to dziś suma wielu składników. Jak wyliczyć koszt przyjęcia weselnego? Ponieważ śluby i wesela organizuje się z dużym wyprzedzeniem, ich koszty można wyliczyć tylko w przybliżeniu. Cały czas trzeba mieć na względzie zmieniające się ceny niektórych produktów i usług. Jeśli jednak zależy nam na dokładnym wyliczeniu, to zacznijmy od sali weselnej. Według wielu analiz koszt sali weselnej z noclegami lub bez to na ogół największa pozycja w ślubnym budżecie. Jeśli chcemy mieć pewność co do jej ceny, to musimy zawrzeć szczegółową umowę z organizatorem wesel lub hotelem albo restauracją dysponującą odpowiednim lokalem. Taka rezerwacja pozwoli nam zaoszczędzić nieco na weselnych wydatkach w przyszłości.

Kolejne pozycje budżetu na przyjęcia weselne to catering weselny, suknia dla panny młodej, garnitur dla pana młodego, obrączki i alkohol. Inne wydatki, takie jak na przykład fotograf na ślub, dekoracje ślubne, zaproszenie na ślub i wesele możemy potraktować elastycznie. Na przykład zaproszenia możemy zrobić sami. Również o robienie zdjęć albo przygotowanie dekoracji możemy poprosić rodzinę albo przyjaciół. Oczywiście w tym wypadku lepiej upewnić się wcześniej, czy potrafią to zrobić i czy poziom ich umiejętności nam odpowiada.  

Ile kosztuje duże wesele?

Czy duże wesele to automatycznie duży wydatek? Niekoniecznie, choć oczywiście jeśli kogoś na to stać, to górna granica wydatków nie istnieje. Zawsze przecież możemy zaprosić wszystkich gości weselnych na rajskie wyspy albo kreacje pary młodej zamówić w bardzo luksusowym butiku. A papier na zaproszenia przeplatać złotą nitką... Każdemu życzymy wyborów typu: większy czy mniejszy brylant do pierścionka albo czy wynająć limuzynę ślubną, czy lepiej kupić całkiem nową? Realia dla większości z nas są jednak takie, że zwracamy uwagę na ceny i wolimy nie przepłacać.

Wielkie wesele to duża radość. Potrzebujemy do tego jednak również dużej sali i cateringu w odpowiedniej skali. A to może generować koszy. Obliczając koszt wesela, na ogół przyjmuje się koszt talerzyka weselnego razy liczbę gości. Można też szukać okazji i zrobić wesele last minute albo zorganizować bardzo obecnie modne wesele w plenerze. Sporo wtedy zaoszczędzimy. A przecież klimat wesela w dużej mierze zależy od charakteru pary młodej i tego, jak bawią się goście, a nie od tego, czy odbędzie się w sali czy ogrodzie. Tak więc pamiętajmy, że organizując wielkie wesele małym kosztem musimy wprawić weselników w tak radosny nastój, by nie dostrzegli ewentualnych niedoskonałości.