wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Fotografia ślubna w świetle wystawy PSFŚ
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Artystyczna fotografia ślubna - wystawa PSFŚ

Wystawa fotografii ślubnej to ewenement w historii wystaw fotograficznych w Polsce. Zazwyczaj takie wydarzenia organizuje się z okazji pokazania czyjejś twórczości artystycznej, tymczasem jeszcze do niedawna fotografia ślubna artystycznie nikomu się nie kojarzyła. Była fotografią pamiątkowo-okolicznościową i w ciągu swej wieloletniej kariery nie zdradzała większych ambicji. Jednak oczekiwania par młodych zdążyły się zmienić. Co do organizacji wesela, wyboru sukni (która ma być nie tylko ślubna, ale też piękna oraz modna), co do zespołu weselnego, stylu zabawy czy wystroju sali – oczekiwania te ewoluują w kierunku coraz wyższych standardów.

Nie inaczej jest w kwestii wyboru fotografa ślubnego. Do lamusa odchodzą czasy, kiedy za najwyższe osiągnięcie portretu ślubnego można było uznać portret małżonków przy przysłowiowej kolumience na przysłowiowym tle. Wystawa Polskiego Stowarzyszenia Fotografów Ślubnych ma za zadanie pokazać, jak ogromne postępy w ostatnich latach poczyniła ta dziedzina fotografii. Stowarzyszenie skupia fotografów ślubnych, dla których najważniejszym celem jest kreacja obrazu fotograficznego w taki sposób, aby okolicznościową pamiątkę przekształcić w ciekawą estetycznie i artystycznie opowieść o ludziach, o najważniejszym dla nich wydarzeniu.

Schemat kontra koncept, czyli kilka słów o plenerze

Czym innym jest tzw. sesja plenerowa, czyli to, co kiedyś na szybko załatwiało się u fotografa w studio, zostawiając gości „na godzinkę”, a czym innym fotoreportaż z całego dnia ślubu, czyli towarzyszenie parze młodej we wszystkich chwilach, począwszy od wykonania makijażu przez wizażystę czy wiązania krawatu, poprzez przysięgę w kościele, aż po weselne tańce i zabawy. Jedno i drugie składa się na pewną całość dotyczącą wydarzenia, jakim jest ślub. Jedno i drugie rządzi się też zupełnie odmiennymi prawami.

Sesja w plenerze to nic innego jak sesja portretowa, lecz nie chodzi tu jedynie o zmianę dekoracji ze studyjnych schodków z kolumienką na otwartą przestrzeń łąki, ulicy czy podwórka ukrytego wśród starych kamieniczek. Zmienił się przede wszystkim charakter małżeńskiego portretu. Wystawa PSFŚ sugeruje, że powinien być on po prostu dobrym portretem, nie ulegającym bezwiednie konwencjom, jakie od dziesięcioleci towarzyszą fotografii okolicznościowej. Wystawa mówi tym schematom NIE i zaprasza do zapoznania się z innym spojrzeniem na ten temat, do przełamania wzorców i odświeżenia skojarzeń. Plener ślubny nie powinien być kolejną pozycją do odhaczenia w grafiku organizacyjnym państwa młodych, ale chwilą, w której można pozwolić sobie na spontaniczność i zabawę. Połączenie wizji oraz osobowości pary i fotografa tworzy charakter sesji ślubnej. Jest on wypadkową wrażliwości estetycznej i pomysłowości w wykorzystaniu zastanych elementów otoczenia lub - przeciwnie – nietypowych rekwizytów, które użyte w sposób przewrotny, łamią skostniałe szablony i dają obraz zaskakujący i świeży, a jednak nie zakłamujący osobowości fotografowanych osób czy łączącej je relacji. Jedni fotografowie preferują bardziej koncepcyjne podejście do sesji, inni z kolei wolą tworzyć kadry pełne ruchu, kreatywnie wykorzystując naturalne otoczenie i spontaniczne sytuacje.

Największą sztuką jest takie pokierowanie sesją, aby efekt finalny był niezwykły i naturalny zarazem. By zamiast nudnego stereotypu małżonkowie mieli w albumie zdjęcia ślubne, które nawet po wielu latach będą wywoływać zaciekawienie, rozbawienie, wzruszenie, dumę. Różnorodność prezentowanych na wystawie fotografii jest tego doskonałą ilustracją.

Szkiełko i oko, czyli w pogoni za idealnym kadrem

Dobry fotoreportaż ślubny ma cechy każdego dobrego fotoreportażu. Fakt, że jest on na usługach specjalnej okazji, czyli ślubu, nie powinien zwalniać fotografa od myślenia. Często pojawiająca się pokusa, aby poruszać się utartymi ścieżkami zarezerwowanymi dla zdjęć okolicznościowych, przez profesjonalistów jest odrzucana jako coś niezgodnego z ich kodeksem zawodowym.

Czym jest taki kodeks? Przede wszystkim zbiorem niepisanych zasad, które pozwalają opowiedzieć ciekawą historię o dniu pełnym emocji, niespodzianek, niezwykłych zwrotów akcji pomimo dość przewidywalnego scenariusza wydarzeń; głównie jednak o ludziach, którzy ten dzień tworzą swoją obecnością. Dobry fotoreportaż jest jak opowiadanie lub spektakl – ma swój początek, środek i koniec, prowadzi widza według pewnego klucza, nie tylko nie pozwalając mu zasnąć z nudów, ale wręcz rozbudzając jego wyobraźnię.

Często zdziwienie wzbudza fakt, że profesjonalni fotografowie oferują niewiele zdjęć z dnia tak obfitującego w wydarzenia. Jednak jest różnica pomiędzy przekazaniem finalnego materiału w postaci tysiąca podobnych, nie wzbudzających emocji klatek, a oddaniem materiału wyselekcjonowanego, pokazującego starannie skomponowaną opowieść, z której można wyczytać o wiele więcej i która nawet po latach wzbudzi dreszcz ekscytacji.

Nowoczesna forma, zaskakująca kompozycja kadru, której fotograf potrafi użyć świadomie, by zbudować szczególny klimat bądź pokazać coś z innego punktu widzenia, umiejętne dozowanie niedopowiedzeń, mocna puenta, a także pokazanie sytuacji i drobiazgów, które innym umknęły – wszystko to sprawia, że fotoreportaż ślubny może stać się fascynującym opowiadaniem, które będziemy „czytać” z wypiekami na twarzach, nie mogąc doczekać się ciągu dalszego. Chronologia wydarzeń nie jest tu najistotniejsza, ważniejszy jest zamysł fotografa, jego całkowite zaangażowanie oraz cierpliwa obserwacja i umiejętność przewidywania. Dobry fotograf jest jak kameleon, zawsze potrafi dopasować się do bohaterów swoich zdjęć. Profesjonalny sprzęt fotograficzny, choć bardzo ważny, jest jednak tylko narzędziem; równie znacząca jest wrażliwość i pokora, która pozwala wniknąć w świat emocji fotografowanych ludzi i uchwycić to, co w nich i dla nich najistotniejsze.

Pamiętajmy o tym wszystkim, szukając fotografa na swój ślub.

Zapraszamy na wyjątkową wystawę fotografii ślubnej!

Temat: „Plener Ślubny”
Termin: 1 – 30 czerwiec 2010 r.
Miejsce: Silesia City Center, Plac Tropikalny, Katowice, ul. Chorzowska 107

Jolanta Szarszewska
Fotografie www.psfs.pl