Deco Mariage
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Firmy obiecują, że wyczyszczą historię w BIK. Naciągacze?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2018-12-12 Karetą z końmi do ślubu * Autem retro do ślubu Oferujemy Państwu przejazd następującymi pojazdami: - Nestor Baron. Samochód jest stylizowany na lata 20-te i 30-te z muzyką z lat dwudziestych. - Kareta zaprzęgnięta w dwa siwe konie - to czteroosobowy, wyjazdowy powóz reprezentacyjny. Samochody ślubne
Warszawa
2018-12-12 Studio Foto-Video P.A. Ginter NOWOCZESNE PODEJŚCIE DO KLASYCZNYCH USŁUG. Jeśli szukasz fotografa, który uwieczni twoje wydarzenie, to właśnie go znalazłeś, nie szukaj więc dalej! Fotografowanie w naszym wykonaniu to nie tylko praca, to coś więcej! To nasza pasja, każde zdjęcie to przemyślana kompozycja, która Was zachwyci. Fotografia ślubna
Przeźmierowo (koło Poznania)
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Firmy obiecują, że wyczyszczą historię w BIK. Naciągacze?

Coraz więcej firm reklamuje oferty "czyszczenia bazy Biura Informacji Kredytowej", gdzie gromadzone są informacje o naszych spłaconych i niespłaconych kredytach. - To oszustwo - ostrzega BIK i twierdzi, że takie firmy mogą co najwyżej wyczyścić pozytywne wpisy.

"Czyszczenie BIK z gwarancją 100 proc. skuteczności", "odbudowa wiarygodności", "sporządzamy odpowiednie pismo, kompletujemy potrzebne dokumenty. Negatywne opinie, które wystawili Ci kredytodawcy, znikają" - to próbka haseł z reklam i stron internetowych firm, które obiecują wymazywanie historii w BIK.

Ceny za taką usługę zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Problem w tym, że nawet po takich zabiegach nasze szanse na kredyt nie wzrosną - takie oferty to najczęściej oszustwa.

Biuro Informacji Kredytowej, które administruje największą bazą danych o kredytobiorcach (dłużnikach, ale też osób, które spłaciły już swój kredyt), zauważa, że czyszczenie BIK w praktyce może polegać na złożeniu w banku lub SKOK-u wniosku o restrukturyzację kredytu lub o usunięcie danych z BIK. Jak mówi cytowana w komunikacie prasowym mecenas Agnieszka Marzec, radca prawny BIK, w większości przypadków takie usunięcie dotyczy danych pozytywnych, czyli tych odzwierciedlających rzetelnie spłacone kredyty, a więc stanowiących atut w relacjach z instytucjami finansowymi.

- Z kolei w przypadku danych negatywnych, są one nieusuwalne, a kwestię tę dokładnie precyzują przepisy prawne - dodaje.

Kiedy dane wyparowują z BIK?

Usuwanie danych z BIK jest możliwe wyłącznie w 3 sytuacjach:

- gdy wcześniej udzielona zgoda na podstawie art. 105a ust. 2 Prawa bankowego na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego zostanie odwołana (może to zrobić każdy samodzielnie, nie ma potrzeby wynajmować do tego jakiejkolwiek firmy, jednak w takim przypadku tracimy szansę na kredyt w banku, bo instytucja nie będzie mogła ocenić naszej wiarygodności).

- w sytuacji gdy upłynie termin, na jaki została udzielona zgoda.

- gdy upłynie 5-letni termin przetwarzania danych klienta bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania, a także gdy w BIK znalazły się dane błędne omyłkowo wprowadzone do systemu BIK przez bank lub SKOK.

Według najnowszej, wrześniowej edycji raportu InfoDług, który uwzględnia dane z Biura Informacji Kredytowej, przeterminowane zadłużenie Polaków wynosi 39 mld zł, a na listę dłużników wpisanych jest blisko 2,3 mln osób. Rekordzista zadłużony jest na 108 mln zł.

Chcesz wziąć kredyt gotówkowy? Sprawdź warunki, któe oferują banki w porównywarce.