wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Dom naszych marzeń
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Dom naszych marzeń

Kto z nas nie marzy o własnym domu? Najlepiej, aby był położony w pięknej, spokojnej okolicy, w pobliżu jeziora bądź rzeki. Rankiem wychodzimy na taras, aby zaczerpnąć świeżego powietrza lub po prostu wypić poranną kawę.

Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu trzeba naprawdę dobrze się rozejrzeć i zastanowić. Porównać oferty firm, wybrać projekt, który będzie spełniał nasze oczekiwania a zarazem czy projekt domu przez nas wybranego okaże się funkcjonalny.

Kolejnym dylematem i zarazem ważną decyzją jest technologia wykonania wybranego przez nas domu. Musimy pomyśleć czy decydujemy się na tradycyjną technologię, a co idzie w parze z tradycyjnym budowaniem domu po pierwsze dłuższy czas postawienia domu i jak wiadomo większy koszt. Wiadomo, że jeżeli chodzi o pory roku również musimy być przygotowani na opóźnienia w budowie, dlatego że nie wszystkie prace mogą być wykonywane na przykład zimą. Z drugiej jednak strony warto zwrócić uwagę na wytrzymałość, ogniotrwałość, dłuższe utrzymanie ciepła poprzez dobrą izolację, oraz to, że jest duży wybór firm, które specjalizują się w budowie domów techniką tradycyjną.

Dzisiejszy rynek proponuje projekty domów w kilku technologiach. Możemy zdecydować się na wybudowanie domu technologią suchą, jest to tak zwany dom Kanadyjczyk. Dom taki stawiamy łącząc elementy za pomocą gwoździ i metalowych łączników. Firmie postawienie takiego domu pod klucz zajmuje około trzech miesięcy.

dom-marzen.jpg

EPoKa to kolejna nowoczesna technologia, która polega na tym, że stawiamy nasz wymarzony domek z paneli, łączymy elementy jak klocki lego. Jest to technologia energooszczędna a zarazem szybka w budowie.

Jeżeli zdecydujemy się na murowany dom w tradycyjnym stylu to według wielu znawców tego tematu okaże się dobrym wyborem. Piętrowy z użytkowym poddaszem, w zabudowie wolnostojącej, murowany, w tradycyjnym stylu, z wielospadowym dachem. Aby postawić taki dom wylewane są fundamenty żelbetonowe, ściany zewnętrzne to bloczki z betonu komórkowego plus styropian lub pustaki ceramiczne, stropy są żelbetowe, elewacja budynku to tynk cienkopowłokowy, a dach może być pokryty dachówką ceramiczną lub blachodachówką.

Projekt domu jak już wcześniej wspomniałam powinien być jak najbardziej funkcjonalny to przede wszystkim. Każdy z nas posiada inny gust i upodobania. Jeżeli lubimy otwarte i jasne przestrzenie powinniśmy zdecydować się na duże okna. Salon lub tak zwany pokój dzienny, w którym obowiązkowo umieszczamy kominek, a co się z tym wiąże zyskamy ozdobę oraz dodatkowe ciepło podczas zimowych wieczorów, powinien mieścić się na parterze najlepiej z wyjściem na przepiękny taras, z którego możemy udać się do ogrodu, gdzie z pewnością znajdzie się miejsce do grillowania wraz z altaną, zadaszenie daje nam możliwość grillowania i organizowania rodzinnych spotkań przez cały rok. Ogród miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Latem basen a zimą nawet, jeżeli mamy taką ochotę możemy przekształcić w lodowisko. Wracając do rozmieszczenia innych pomieszczeń w domu to doskonałą propozycją jest umieszczenie obok salonu aneksu kuchennego wraz z jadalnią. Na parterze naszego domu powinna znajdować się łazienka. Możemy również gdzieś pod schodami czy przy zejściu do piwnicy wygospodarować miejsce na pomieszczenie gospodarcze lub spiżarnię dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy więcej przestrzeni na przykład w kuchni. Piętro domu to przede wszystkim część sypialna, czyli oaza spokoju i odrobina prywatności. Oprócz łazienki i dwóch lub trzech sypialni nie planujmy niczego więcej. Warto jednak zastanowić się nad rozwiązaniem niezależnej łazienki przy sypialni rodziców. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy wiele czasu i nerwów czasami również.

Poddasze użytkowe możemy wykorzystać na urządzenie pokoju do pracy, pokoju zabaw dla dzieci. Idealnym rozwiązaniem dla małych poddaszy jest lukarna, jest to pionowe okienko, które doświetla poddasze, warto dodać, że pojawiło się już w gotyku, we Francji.

Pozostaje jeszcze najniższa część domu mianowicie piwnica. Spróbować można wygospodarować miejsce na pralnię, suszarnię, kotłownie.

Również ważne miejsce to garaż. Nawet, jeżeli w trakcie budowy czy planowania rozmieszczenia pomieszczeń, posiadamy jedno auto możemy zastanowić się nad wygospodarowaniem dwustanowiskowego garażu, bardzo dobre rozwiązanie.

Rozwiązań jest bardzo wiele. Ilu ludzi tyle gustów, warto pamiętać o tym urządzając czy tworząc projekt domu, aby był to dom przede wszystkim funkcjonalny, wykonany z jak największej ilości materiałów ekologicznych, dom przyjazny taki, do którego chce się wracać, ciepły i otwarty.

Alternatywnych rozwiązań jest wiele. Do nas tylko należy wybór, jaką technologię wybierzemy. Zaczekamy na budowę domu w tradycyjnej technice, czy zdecydujemy się na nowoczesne nowinki, czyli system YTONG, system EPoKA, to tylko nie liczne z możliwych przykładów.

Więc zostaje tylko rozpoczynać budowę :)