alkohol na prezent
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Dom do 70 metrów - nowość w polskim prawie
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2022-10-25 Foto Artem Fotografia ślubna
Szprotawa
2022-10-15 Grzegorz Truchan fotografia ślubna Fotografia ślubna
Kraków
2022-09-27 Czekoladowa Fontanna, Fotobudka !!! Wypożyczalnia czekoladowych fontann Kraków. Fantastyczna atrakcja na twoim weselu. Obsługujemy wesela, bankiety, komunie, studniówki i przyjęcia z innej okazji. W ofercie mamy różnego rodzaju czekoladowe oraz alkoholowe fontanny, w różnych pakietach obsługi. Nowość w naszej ofercie - FOTOBUDKI! Atrakcje weselne
Kraków
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Dom do 70 metrów - nowość w polskim prawie

Jeżeli planujesz małżeństwo i jesteś młodą osobą, i chcesz wyprowadzić się na swoje to pomysł domu do 70 metrów może być idealny dla ciebie.

Masz w planie budowę domu mieszkalnego i nie potrzebujesz ogromnej przestrzeni? Rząd wychodzi naprzeciw potrzebom i daje nam możliwość wybudowania niewielkiego domu bez skomplikowanych procedur niezbędnych w przypadku większych domów.

Dom do 70 metrów czyli jaki

Nowe przepisy mówią o dwóch rodzajach budynków - dom przeznaczony na cele mieszkalne oraz na cele rekreacyjne. Jak nietrudno się domyśleć, żaden z nich nie może przekroczyć powierzchni całkowitej 70 metrów kwadratowych. Dom mieszkalny może mieć dwie kondygnacje, natomiast do rekreacyjny musi być parterowy. Dobudowana kodygnacja, taka jak mieszkalne poddasze to dodatkowe metry, które możesz zyskać. W sumie twój dom może mieć nawet do 120 metrów. Więcej znajdziesz na ogloszenia24m . Można zbudować jeden taki dom, na każde 500 metrów kwadratowych działki. Jeśli Twoja działka przekracza 1000 metrów, takie domy możesz wybudować dwa.

Co oznacza budowa domu bez formalności

Bez formalności, czyli bez pozwolenia na budowę, bez kierownika budowy i bez dziennika budowy. W ten sposób na pewno zaoszczędzisz czas oraz pieniądze. Jeśli masz małą działkę i planujesz na niej budowę takiego domu musisz nadal pamiętać, że przepisy regulujące odległość od granicy będą Cię nadal obowiązywać. Żeby budowa nie została samowolką budowlaną będziesz musiał dokonać zgłoszenia budowy.

domdo70metrow.jpg

Uproszczona procedura - od czego zacząć

Zanim zdecydujesz się na budowę musisz sprawdzić, czy na danej działce w ogóle jest możliwa budowa domu mieszkalnego. Zrobisz to sprawdzając jej przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli działka jest budowlana, nie powinno być z tym problemu. Jeśli działka w planie ma inne przeznaczenie masz możliwość złożenia wniosku o zmianę przeznaczenia działki w planie.

Dom do 70 metrów - formalności

Kiedy już jesteś pewien, że możesz budować pora wyznaczyć teren. W tym celu musisz zgłosić się do uprawnionego geodety, który dokona pomiarów i wyznaczy teren oraz zaznaczy niezbędne odległości.

Kiedy już dokonasz wszystkich formalności zostanie ci zgłoszenie. Takiego zgłoszenia dokonuje się zawiadamiając organ nadzoru budowlanego oraz projektanta czuwającego nad budową. Właściwy organ nie będzie sprawdzał zgłoszenia - wystarczy oświadczenie projektanta o zgodności oraz inwestora o zamiarze budowy domy na cele mieszkalne.

Projekt domu za złotówkę

To kolejne udogodnienie, dzięki któremu inwestor będzie mógł zaoszczędzić. W rządowej bazie danych znajdą się gotowe projekty domów do 70 metrów, które przeszły selekcję na podstawie ogłoszonego przez władze konkursu. Wystarczy wybrać projekt i zapłacić za niego 1 zł.