wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Dlaczego warto zdecydować się na reportaż ślubny?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Dlaczego warto zdecydować się na reportaż ślubny?

Każda młoda para widząc rosnące weselne wydatki automatycznie zaczyna je ciąć. Wielu zastanawia się, czy konieczne jest zatrudnienie profesjonalnego fotografa. W końcu wybranie amatora lub poproszenie kogoś z weselników o zrobienie zdjęć pozwala na zaoszczędzenie przysłowiowych kilku złotych. Pozostaje jednak pytanie, czy te oszczędności warte są tego, by zrezygnować z fotograficznego reportażu ślubnego, którym będziemy cieszyć się całe życie? Sprawdźmy.

Ślub to niezwykła chwila. Kiedy dwoje ludzi mówi sobie sakramentalne tak, spotykają się marzenia, oczekiwania. To początek wspólnej drogi. Taki moment zdarza się raz w życiu. Zachwyt w jego oczach, kiedy ona zmierza w kościele do ołtarza, łzy wzruszania u rodziców, pierwszy taniec, zawstydzone uśmiechy dzieci na widok gości krzyczących gorzko-gorzko. To wszystko sprawia, że dzień ślubu jest wyjątkowy.

Ulotne chwile

Wiele z tych emocji, gestów, rozmów pozostaje niezauważonych przez młodych, bo są skupieni na sobie i uroczystości. Gdy się je widzi na zdjęciach czy filmie, cała ceremonia nabiera dodatkowego uroku. Pamięć ma to do siebie, że z czasem wspomnienia się zacierają. Utrwalone w reportażu ślubnym są bezpieczne i można do nich wrócić w dowolnej chwili. Z takiej perspektywy koszt zrobienia ślubnego reportażu nie wydaje się już tak wysoki, bo jest to jednorazowy wydatek na całe życie. Wyobraźmy sobie sytuację, jak cudownie będzie świętując złote gody opowiedzieć zgromadzonej rodzinie, dzieciom, wnukom i przyjaciołom historię niezwykłej miłości, która przetrwała czterdzieści lat.

kata.jpg

Doskonale zdają sobie z tego sprawę rodzice pary młodej, dla których ślub dzieci staje się niekiedy okazją do powrotu do czasów młodości. Wówczas o reportażu ślubnym w ogóle się nawet nie mówiło. W standardzie było jedno, czasami dwa zdjęcia ślubne. Często jest tak, że to właśnie rodzice lub dziadkowie, którzy doceniają wagę niezwykłych pamiątek przekonują młodych do zrobienia reportażu ślubnego. – mówi Paweł Kata, fotograf, który robi profesjonalne reportaże ślubne.

Co w każdym reportażu ślubnym powinno się znaleźć?

Reportaż ślubny to nie tylko sama uroczystość. Kamera i aparat fotograficzny towarzyszą młodej parze dużo wcześniej. To jakby wejście za kulisy pokazu mody, gdzie widzimy gorączkę przygotowań: robienie makijażu, fryzury, ubieranie się. To takie ostatnie chwile w stanie wolnym, nierzadko uwiecznione z pewną dozą humoru. Reportaż ślubny może równie dobrze rozpocząć się też np.: w miejscu pierwszej randki, pocałunku, oświadczyn, albo w salonie sukien ślubnych. Każda para jest inna, więc nie ma jednego scenariusza.

Przed przystąpieniem do pracy spotykam się z parą młodą, dokładnie omawiam swój pomysł, wsłuchuję się w jej potrzeby i zbieram uwagi. Dokładam wszelkich starań, by efekt końcowy był taki, jaki młoda para sobie wymarzyła – dodaje Paweł Kata

Amator może nie stanąć na wysokości zadania

Zaprzyjaźniony gość, wujek, czy kuzyn, który amatorsko para się fotografią, to może być nienajgorszy wybór. Warto jednak mieć na uwadze, że ślub i wesele to też czas, kiedy goście powinni cieszyć się uroczystością. Doświadczenie uczy, że zawsze przychodzi taki moment, kiedy domowy fotograf odkłada kamerę, czy aparat. Tego czasu nie da się już odzyskać.

Reportaż ślubny znacznie odbiega od klasycznej sesji ślubnej w ogrodzie, parku czy studio. To najczęściej zdjęcia pozowane, które można dowolną ilość powtarzać. Reportaż dzieje się tu i teraz. Od umiejętności, wyczucia, taktu fotografa zależy, czy i na ile uda mu się uchwycić ważne momenty, nie zakłócając przebiegu uroczystości – mówi Paweł Kata.

Co po weselu?

Inna ważna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to prace i czas niezbędne przy obróbce materiałów. Zawodowiec nie oddaje „surówki”. Zdjęcia wymagają jeszcze profesjonalnej obróbki i retuszu. Profesjonalista wie, co i jak zrobić, by reportaż był interesujący i miał swoją dynamikę. Chłodnym okiem oceni, które obrazy warto wykorzystać. Na pewno nie dojdzie do krępującej sytuacji, że na zdjęciach zobaczymy w większości gości z jednej strony. Pamiętajmy, że reportaż ślubny to nie zbiór setek fotografii, to historia opowiedziana zdjęciami. Taka praca przy selekcji zdjęć i przygotowaniu finalnej wersji reportażu potrafi zająć nawet kilkanaście godzin, na co zazwyczaj nie mają już czasu wracający do swoich codziennych obowiązków goście. Poza tym często brakuje im w tym zakresie umiejętności, czy niezbędnego sprzętu. Nierzadko słychać opowieści pary młodej, że na obiecane zdjęcia zdarzało im się czekać kilka długich miesięcy, a jakość nadesłanych fotografii pozostawiała wiele do życzenia. U profesjonalnego fotografa dostajemy materiał, który można spokojnie wręczyć gościom jako podziękowanie i pamiątkę ze ślubu i wesela.

Zawodowe podejście gwarantuje, że reportaż ślubny pokaże emocje, gesty, rodzinną atmosferę przyjęcia. Każde zdjęcie będzie z tzw. smakiem, interesujące, a zrobiony z nich reportaż udokumentuje całą uroczystość. Taka pamiątka z czasem nabiera wyjątkowego znaczenia i można się nią cieszyć przez wiele, spędzonych wspólnie lat.