wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Czy jest sens brać kredyt lub pożyczkę żeby zorganizować wesele?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Czy jest sens brać kredyt lub pożyczkę żeby zorganizować wesele?

Wielu młodych ludzi pragnących rozpocząć wspólne życie, wziąć ślub i zorganizować wesele często stoi przed problemem związanym z finansami. W dużych miastach, cena organizacji wesela w sali weselnej lub restauracji waha się od około 100 do nawet 200 złotych za osobę – talerzyk. Jeśli narzeczeni nie mają zaoszczędzonych na ten cel środków i ich rodzina nie jest w stanie w jakimś zakresie wspomóc ich finansowo – zorganizowanie wesela może stać się niemożliwe.

W zależności od liczby zaproszonych gości, koszty organizacji mogą wynosić od 5000 zł w przypadku niewielkiego obiadu w restauracji po około 30 000 zł  przy wystawnym weselu na sporą liczbę osób. Same opłaty za obsługę, wynajęcie sali, jedzenie i napoje to tylko część potrzeb związanych ze ślubem.

Sukienka panny młodej, garnitur pana młodego, kwiaty i dodatki a także zorganizowanie transportu i inne opłaty - łącznie stanowią niemałą sumę. Czy jest zatem słusznym podejściem zadłużanie się dla tej co prawda wyjątkowej, ale nadal tylko jednej, pamiętnej nocy?

Kredyt na start? To nie dla nas!

Część osób o skromniejszym budżecie, decyduje się więc zmniejszyć rozmach tego wydarzenia i zaprosić gości do domu na uroczysty obiad, lub zorganizować skromny poczęstunek w kawiarni lub restauracji - na miarę swoich możliwości.

Jest to dobre rozwiązanie i rodzaj alternatywy, która być może nie będzie miała takiej oprawy jak kosztowne wesele, ale nie zrujnuje budżetu małżonków. Wiele osób nie wyobraża sobie sytuacji, w której wraz z rozpoczęciem nowej drogi życia, zadłużają się w banku lub firmie pożyczkowej. Wolą nie obniżać swojej zdolności kredytowej, ponieważ w planach mają inne, bardziej poważne wydatki takie jak np. kredyt hipoteczny.

Wymarzone wesele vs zadłużenie

Drugim rozwiązaniem, na które zwykle decydują się osoby, które nie chcą rezygnować ze swoich marzeń i wymarzonego ślubu w  wybranej przez siebie scenerii jest jego sfinansowanie za pośrednictwem ofert instytucji finansowych – banków lub firm pożyczkowych. Czy takie rozwiązanie jest pochopne i  niewłaściwe?

Jeżeli narzeczeni są świadomi odpowiedzialności jaka wiąże się ze spłatą swoich zobowiązań i wybiorą najbardziej atrakcyjną ofertę finansową – wzięcie pożyczki, czy też kredytu nie musi być złą decyzją. Co powinno być oczywiste - warto przed powzięciem decyzji o pożyczce podliczyć wszystkie koszty związane z organizacją ślubu i wesela, aby optymalnie dobrać kwotę kredytu/pożyczki. Według własnych zdolności i zasobów finansowych, narzeczeni mogą rozpatrywać pożyczenie całości lub tylko części środków potrzebnych do przygotowania wesela.

Pożyczone środki na kompleksową organizację wesela

Osoby, które o  tej pory nie zbudowały sobie oszczędności w postaci poduszki finansowej i chcą zapłacić za wszystkie kwestie związane z przyjęciem weselnym, będą musiały zwrócić się z wnioskiem o kredyt lub pożyczkę w pełnej kwocie. Ważne jest aby dobrze się do tego przygotować i dokładnie spisać wszystkie wydatki – pomoże to w złożeniu odpowiednich dokumentów – wniosków, zaświadczeń i innych załączników, których zakres jest indywidualną kwestią wymogów banku lub pozabankowej firmy pożyczkowej.

Spłata takiego zobowiązania, z uwagi na jego wysokość, ma charakter ratalny i raczej długoterminowy. Nowożeńcy muszą więc liczyć się z comiesięcznym obciążeniem budżetu domowego ratą kredytu/pożyczki.

Warte rozważenia jest także spłacenie całości, czy też części swojego zobowiązania w niedługim czasie po zawarciu małżeństwa. W Polskiej tradycji, zwyczaj nakazuje ofiarowanie parze młodej, w ramach prezentu, kopert z pieniędzmi mającymi służyć im jako środki na wspólny start. Nierzadko, młode pary mogą cieszyć się zebraniem niemałej sumy, którą – chcąc pozbyć się zadłużenia mogą przeznaczyć na spłatę swojego zobowiązania. Jeśli suma nie pozwala na spłatę całości, można wziąć pod rozwagę częściową przedterminową spłatę.

Jeśli młoda para planuje takie posunięcie, powinna jeszcze przed podpisaniem umowy kredytu/pożyczki zapoznać się z tabelą opłat i prowizji i dokładnie podliczyć całkowity koszt zapożyczenia się. Warto wybierać produkt, który w przypadku całkowitej bądź częściowej przedterminowej spłaty nie obciąża swoich klientów z tego tytułu dodatkową prowizją. Tym co można również zaplanować to zmiana harmonogramu spłat po częściowym uregulowaniu zobowiązania. Zazwyczaj można wybrać, czy częściowa spłata ma wpłynąć na skrócenie okresu kredytowania, czy też zmniejszyć wysokość rat kapitałowo – odsetkowych.

Częściowe finansowanie wesele - optymalne rozwiązanie?

Osoby, które posiadają oszczędności, jakie chcą przeznaczyć na organizację przyjęcia weselnego, mogą w razie potrzeby zwrócić się do banku lub pozabankowej firmy pożyczkowej o dofinansowanie brakującej kwoty. To wiąże się jednocześnie z mniejszymi opłatami w późniejszym okresie.

 Jeśli małżeństwo zdecyduje się na spłatę zobowiązania ze środków zgromadzonych podczas uroczystości – może tego dokonać. Taka procedura jest przeprowadzana zgodnie z opisem powyżej.

Plany dotyczące całkowitej lub częściowej spłaty mogą jednak zostać przekreślone przez zebranie niewystarczającej kwoty od swoich gości. Mimo tradycji, nikt nie ma obowiązku wręczania młodej parze pieniędzy.

mloda-para_3.jpg

Przeciwnicy takiego rozwiązania lub osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wręczenie koperty, wolą ofiarować materialny prezent np. ręczniki, zastawa stołowa, małe AGD itp. Z uwagi na taką możliwość, pewność o całkowitej lub częściowej spłacie zobowiązania finansowego zaraz po ślubie może okazać się niesłuszna. Dlatego, aby uniknąć nieporozumień i kłopotów finansowych już na samym starcie wspólnej drogi życiowej – warto liczyć się ze spłatą przedstawioną w harmonogramie spłat.

Wnioskowanie

Jak wygląda wnioskowanie o pożyczkę/kredyt osób, które nie są jeszcze małżeństwem i nie posiadają wspólnego gospodarstwa domowego? Czasami dochody jednego z partnerów są niewystarczające na pokrycie  potrzeb związanych z weselem. Z kolei składanie dwóch oddzielnych wniosków jest kosztowniejsze – wiąże się z wyższymi opłatami późniejszej obsługi. Część pozabankowych firm pożyczkowych i banków przewiduje możliwość złożenia wspólnego wniosku o kredyt/pożyczkę niezwiązanych prawnie ze sobą osób - nie będących małżeństwem.

Do wniosku o kredyt można dopisać również teściów, czy też rodziców. Złączone zarobki i dobra historia kredytowa pozwala zazwyczaj na zdobycie oferty na korzystniejszych warunkach, z niższym oprocentowaniem. Warto jednak mieć na względzie, że w razie nie wywiązywania się ze spłaty wszyscy kredytobiorcy odpowiadają za zobowiązanie solidarnie.

Podchodząc do tematu organizacji przyjęcia weselnego, warto zachować umiar i rozsądek. Prawdopodobnie każdy marzy o weselu jak z  bajki, jeśli jednak jedna noc ma być okupiona przez kolejne lata wysokim, trudnym w spłacie zobowiązaniem - warto dokładnie to przemyśleć.

Dobrze też mieć na względzie, że istniejące zobowiązanie zmniejsza jednocześnie zdolność kredytową młodej pary. Wspólne życie niesie ze sobą wiele nadchodzących i często nieprzewidzianych wydatków - warto zastanowić się nad konsekwencjami takiego zobowiązania.

W przypadku chęci wnioskowania o kredyt hipoteczny, na zakup auta lub remont - obniżona zdolność finansowa może przekreślić tego rodzaju plany. Jeśli jednak młoda para jest zdecydowana na zaciągnięcie kredytu/pożyczki - powinna dokładnie zapoznać się z zapisami umowy, prześledzić wysokość dodatkowych opłat - prowizje, opłaty, przygotowawcze, oprocentowanie i sprawdzić czy istnieje możliwość bezpłatnej przedterminowej spłaty.