wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Co to za melodia? Jak znaleźć tytuł i wykonawcę piosenki?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Co to za melodia? Jak znaleźć tytuł i wykonawcę piosenki?

Często jest tak, że słyszymy melodię, która nam się podoba w radiu czy telewizji bądź ktoś nuci coś ciekawego. Jak wówczas znaleźć odpowiedź na pytanie, co to za piosenka? Nie jest to zbyt trudne. Wystarczy komputer, smartfon czy tablet podłączony do internetu, aby móc szybko znaleźć wszystkie informacje o utworze, który wpadł nam w ucho. W jaki sposób?

Otacza nas muzyka

Słuchanie muzyki ułatwiają nam m.in. serwisy streamingowe z branży muzycznej, jak Spotify czy Tidal. Łatwiej się z nich korzysta, mając dostęp do szybkiego Internetu, np. światłowodu z UPC. Zdarza się, że gdzieś usłyszymy melodię, która nie daje nam spokoju. Chcielibyśmy posłuchać jej ponownie, choć nie wiemy, jak nazywa się wykonawca ani jaki jest tytuł piosenki. Wystarczy jednak wówczas pokusić się o rozpoznanie melodii online. sposób?

Sposoby rozpoznawania piosenek

Istnieją aplikacje służące do rozpoznawania muzyki. Wśród nich: Shazam, Music Recognition, Google Music Play czy Sony. Jedną z takich aplikacji trzeba zainstalować na swoim smartfonie, a w razie potrzeby uruchomić i przytrzymać telefon blisko źródła dźwięku. Już po kilku sekundach melodii utwór najprawdopodobniej szybko zostanie rozpoznany. Aplikacje te analizują dźwięki i rozpoznaje piosenkę, o ile oczywiście znajduje się ona w bazie nagrań.

W podobny sposób działa aplikacja SoundHound, która analizuje melodię i daje użytkownikowi listę możliwych opcji. Na komputerze z kolei można zainstalować program Midomi. Po włączeniu mikrofonu i odegraniu lub odśpiewaniu piosenki, program zidentyfikuje ją, o ile będzie to piosenka współczesna. Z utworami z dawnych lat radzi sobie o wiele gorzej lub w ogóle ich nie rozpoznaje.

Piosenkę można rozpoznać nawet wówczas, gdy nie mamy możliwości odegrania jej melodii lub pamiętamy z niej wyłącznie kilka słów. Wystarczy wyszukiwarka internetowa, w którą w wpiszemy zapamiętane słowa wraz z anglojęzycznym lyrics, wszystkie wyrazy ujmując w cudzysłów. Wyszukiwarka poda wynik, nawet przy wpisaniu zaledwie dwóch słów, wraz ze wskazaniem tytułu piosenki i wykonawcy oraz pełnego tekstu utworu.

Wyszukiwarka przyda się też wówczas, gdy wiemy, że poszukiwana przez nas piosenka jest soundtrackiem z jakiegoś filmu, serialu lub podkładem muzycznym w reklamie danego produktu. Podając znane informacje, można ją łatwo znaleźć.

radio.jpg

Siła serwisów społecznościowych

Oprócz wyszukiwarki internetowej i aplikacji służących do rozpoznawania piosenek, są jeszcze inne sposoby poznania tytułu utworu, który nam się spodobał. Możemy podać informacje na jego temat w serwisie społecznościowym i liczyć na to, że nasi znajomi lub znajomi naszych znajomych będą uprzejmi wskazać tytuł piosenki i nazwisko artysty, który ją wykonuje. Wbrew pozorom często może być to najszybszy sposób na rozwiązanie naszego problemu.

Oprócz powszechnie dostępnych serwisów społecznościowych, jak Facebook czy Twitter, można posłużyć się np. forum AdTunes, które rozpowszechnione jest w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Podobnym portalem jest WatZatSong, który cieszy się ogromną popularnością, a jego użytkownicy szybko rozpoznają utwory. W Polsce pasjonaci muzycznych zagadek, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie: Jaka to melodia?, skupieni są w takich serwisach jak Rozpoznajemy.pl oraz Muzyka z reklam. W wymiarze światowym funkcjonują serwisy TvAdMusic czy Tunefind, gdzie można znaleźć wszystkie melodie i piosenki, które pojawiły się w filmach lub grach.

W serwisie YouTube w komentarzach do teledysków, reklam, gier i innych materiałów wideo użytkownicy często podają upragnione przez wielu informację na temat tytułu piosenki i artysty, który jest jej twórcą bądź ją wykonuje.