wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Ach, jaki to był ślub
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Ach, jaki to był ślub

Przygotowania do ceremonii ślubnej wielu parom zajmują całe miesiące, a wszystko z założenia ma być dopięte na ostatni guzik. Lista gości, sala, oprawa i stroje mają sprawić, że ten wyjątkowy dzień na długo zapadnie w pamięci. A poza bajkową scenerią niezwykle ważna jest elegancja, która nada całości szczególny charakter. Uwagę oczywiście przykuwać będzie suknia panny młodej, ale warto zadbać również o wyjątkowy garnitur i dodatki dla pana młodego. Wśród tych, które najczęściej się pojawiają, jest mucha, spinki do mankietów ślubne, buty oraz koszula.

Klasyczna elegancja

Niezależnie, w jakim stylu organizujemy wesele, zawsze w cenie jest klasyczna elegancja, która pozwala czuć się wyjątkowo. Jednym z ważnych elementów jest biżuteria, a w męskim wydaniu sprowadza się ona do takiej ozdoby jak spinki do mankietów ślubne. Pomimo tego że nie jest to bardzo widoczny dodatek, powinien  być dopasowany z wielką starannością. Nie ulega wątpliwości, że spinki do mankietów ślubne są obowiązkowym dodatkiem. Co istotne pojawiają się w męskich stylizacjach nie tylko w tym wyjątkowym dniu i są po prostu synonimem prawdziwej klasycznej elegancji.

952bdac8569cd7ace7736ab41d8832c0.jpg

Męska ozdoba

Historia spinek do mankietów sięga średniowiecza, kiedy przyozdabiano wystające części koszul – czyli mankiety i kołnierz. Na początku stosowano do tego tasiemki kolorowe, a potem guziki. Z czasem wygląd męskiego stroju i jego charakter mocno się zmieniał. W XIX wieku krochmalono kołnierze i mankiety, by uzyskały one pożądaną sztywność, a potem pojawiły się spinki. Był to oczywiście element stroju bardzo elitarny, ale z czasem stał się powszechnie dostępny, szczególnie że zaczęto je produkować masowo z mniej szlachetnych materiałów.

Spinki do mankietów ślubne oraz na inne okazje są elementem stroju formalnego, czyli sytuacja, na którą je zakładamy, wymaga specjalnej oprawy czy też uhonorowania. W zależności od wydarzenia powinniśmy więc wybierać odpowiedniej dodatki. Zasada jest nieskomplikowana – im prostsze dodatki, tym styl bardziej formalny. Styliści zalecają nawet, by wybierać spinki w jednym lub maksymalnie dwóch kolorach o jak najbardziej ascetycznym charakterze. Stają się więc one niezbędnym elementem okazji, które wymagają założenia fraka, smokingu, żakietu lub też formalnego garnituru – czyli w praktyce mogą to być wszystkie ważne uroczystości jak studniówka, matura, absolutorium, ślub, bal, oficjalne gale. Oczywiście samo wybranie odpowiednich spinek nie świadczy o wytwornej elegancji i trzeba pomyśleć również o innych elementach stroju. Niedopuszczalne jest na przykład zakładanie spinek do koszuli bez krawata z rozpiętym kołnierzykiem, co jest ewidentnym elementem stylu nieformalnego.