wesele w górach

Stadion Narodowy: jak pogodzić dumę z komercją?

Strona główna » Artykuły eksperckie » Stadion Narodowy: jak pogodzić dumę z komercją?

Procedura sprzedaży nazwy została uruchomiona wczoraj, równo rok po niesławnym meczu Polska - Anglia i aferze z niezamkniętym dachem.

- Specjalnie wybraliśmy ten dzień - mówi Tomasz Zahorski ze spółki PL.2012+ zarządzającej Stadionem Narodowym. - Równo rok po tzw. basenie narodowym możemy pokazać, że stadion jest de facto najbardziej atrakcyjnym miejscem w Polsce, że dzięki dobremu zarządzaniu w ciągu roku odwiedziło go ponad milion gości, że budzi wiele dobrych skojarzeń dzięki imprezom, jakie na nim były.

Rok temu procedurę sprzedaży nazwy zawieszono, bo po blamażu z meczem Polska - Anglia stadion miał zepsutą reputację. Ale po takich wydarzeniach jak: koncerty m.in. Depeche Mode i Paula McCartneya, motoryzacyjna impreza Top Gear, Warszawskie Targi Książki, trzy mecze piłkarskiej reprezentacji Polski, jego nazwę da się sprzedać.

Ten pomysł ma jednak wielu przeciwników. W ubiegłym roku Sejm przez aklamację podjął uchwałę o nadaniu Narodowemu imienia trenera Kazimierza Górskiego. - Ale to był tylko wyraz woli Sejmu, bez mocy sprawczej - zaznacza Katarzyna Kochaniak, rzeczniczka Ministerstwa Sportu. Resort woli poprzestać na uczczeniu Górskiego pomnikiem (konkurs na niego jest w toku), a nazwę sprzedać. Poseł PiS Jan Tomaszewski grozi za to minister Joannie Musze prokuratorem.

Jest się po co schylić - w założeniach konkursu na sponsora zapisano, że cena wywoławcza nazwy to 10 mln zł płacone co roku przez minimum pięć lat. Dzięki temu stadion mógłby przestać być deficytowy (według szacunków w tym roku przyniesie ok. 21 mln zł strat).

Czy stadion będący w założeniu dumą narodu może sprzedać nazwę? W Europie tylko dwie areny o statusie narodowych podpisały umowy ze sponsorami: to stadion w Dublinie (Aviva Stadium) oraz szwedzki stadion narodowy w Solnej pod Sztokholmem. Ten drugi, co ciekawe, nie nosi nazwy sponsora - bank Swedbank zapłacił 20 mln euro za to, żeby do 2023 r. stadion nosił nazwę Friends Arena (Arena Przyjaciół), wpisując to w kampanię, w której przedstawia się jako przyjazny bank. To droga, którą mógłby pójść sponsor o nazwie uważanej za nie dość prestiżową, jak np. Biedronka.

Z nazwy warszawskiego stadionu nie zniknie słowo "Narodowy". Sponsor będzie mógł tylko dodać swoją nazwę do nazwy Arena Stadion Narodowy. Operator nie stawia wymagań, by firma była polska. - Dziś trudno zdefiniować, która firma jest polska. I jest wiele zagranicznych firm bardzo u nas zasłużonych - mówi Tomasz Zahorski.

Obowiązuje za to próg finansowy: sponsor musi mieć co najmniej 10 mld zł obrotów. Według listy 500 największych firm sporządzonej przez tygodnik "Polityka" to kryterium spełnia 15 polskich firm - koncerny paliwowe Orlen i Lotos oraz polski oddział koncernu paliwowego BP, producenci energii: Tauron, Enea, Energa i PGE (ta ostatnia już patronuje stadionowi w Gdańsku), giganci surowcowi: PGNiG (gaz ziemny), KGHM (miedź) i Kompania Węglowa, właściciele sieci sklepów: Jeronimo Martins Polska (właściciel Biedronki), Eurocash (Lewiatan), polski oddział Metro Group (m.in. sieci sklepów Real i Obi,), a także operator telekomunikacyjny Orange (dawniej Telekomunikacja Polska) i Fiat Auto Poland.

Sponsor Stadionu Narodowego ma zostać wybrany wiosną przyszłego roku. 


Polecamy
Ostatnio dodane
2016-10-11 Dekoracje Światłem Światło - wykorzystywane do niedawna jedynie przy organizacji dużych imprez, staje się coraz popularniejsze przy bardziej kameralnych wydarzeniach. Profesjonalnym oświetleniem można zasmakować te elementy architektoniczne, które drażnią nasze poczucie estetyki. Dekoracje weselne
Warszawa
2016-10-10 Agentka do zadań weselnych Konsultanci ślubni
Warszawa

Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Archiwum sond

Najbliższe śluby:

Złoty Krążek
Polecamy