PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Poznaj największe błędy popełniane podczas czyszczenia uszu. Czy Ty również je popełniasz?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Poznaj największe błędy popełniane podczas czyszczenia uszu. Czy Ty również je popełniasz?

Odpowiednie czyszczenie uszu to jedyna metoda na utrzymanie zdrowia i higieny tego wrażliwego narządu. Tu nie ma miejsca na błędy, które – w skrajnych przypadkach – mogą się skończyć poważnymi problemami. Choć świadomość wśród Polaków rośnie, to niestety wciąż zdarza nam się popełniać pomyłki pielęgnacyjne. Jakie są te najczęstsze? Czego powinniśmy się wystrzegać?

Patyczki stop!

Utrzymanie uszu w dobrym stanie to ważny krok na drodze do zdrowia i komfortu. Ważne jest jednak, by dbać o tę część ciała z zachowaniem określonych zasad i unikać niebezpiecznych praktyk, które mogą doprowadzić do poważnych kłopotów. Największym i najczęstszym błędem jest czyszczenie ucha w środku patyczkiem higienicznym. Może to skutkować usunięciem zbyt dużej ilości woskowiny. Organizm wyczuje wtedy jej brak i zacznie nadprodukcję, która z kolei poskutkować może gromadzeniem wydzieliny i zatkaniem uszu. Czasem patyczek, zamiast ją usuwać, upycha nadmiar coraz głębiej. Co więcej, zbyt mocne szorowanie to ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej – a to bardzo bolesna i niebezpieczna sprawa!

Nic na siłę

Jednym z częstszych błędów popełnianych w dbaniu o higienę ucha, jest nadmierne i obsesyjne wręcz usuwanie woskowiny. Tymczasem, jak się okazuje, nie należy próbować pozbyć się jej za wszelką cenę. Jej zadaniem jest chronić skórę w przewodzie słuchowym oraz delikatną błonę bębenkową. Obecność tej substancji jest normalnym i pożądanym zjawiskiem. Zbyt czyste uszy to idealne środowisko dla bakterii!

Oczywiście, nadmiar wydzieliny także nam nie służy i może się skończyć zapchaniem. Czop skutkuje przykrymi dolegliwościami, np. szumem, bólem, uczuciem wody w uchu i zaburzeniami słuchu. Jeśli stwierdzimy u siebie któreś z tych objawów, powinniśmy udać się do laryngologa, który najpewniej zdecyduje się na przeprowadzanie płukania narządu.

ucho-czyszczenie.jpg

Czyści się samo

Zdrowe uszy powinny oczyszczać się samoistnie. Woskowina, w której skład wchodzi sebum i złuszczony naskórek po pewnym czasie jest automatycznie usuwana. W takiej sytuacji wystarczy pozbyć się tego, co zalega w małżowinie. Najlepiej wilgotnym palcem umyć tę część. Przydatny będzie również preparat do czyszczenia uszu, który rozpuści i usunie zalegającą woskowinę. Podczas stosowania takiego środka wydzielina rozpuszcza się i stopniowo jest usuwana z ucha dzięki naturalnym mechanizmom oczyszczania.

Rozsądek przede wszystkim!

W pielęgnacji uszu i dbaniu o higienę tego wrażliwego narządu należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Nie róbmy niczego na siłę – zdrowe ucho zadba o to samo. Patyczkami czyśćmy tylko zewnętrzne elementy i pod żadnym pozorem nie wpychajmy go do środka. Do tego zainwestujmy w delikatny preparat do czyszczenia uszu, który wspomoże codzienną pielęgnację.