Iluzjonista Tomasz Jusza

Oczepiny okiem fotografa

Strona główna » Artykuły eksperckie » Oczepiny okiem fotografa

Któż nie zna weselnych konkursów i zabaw oczepinowych? Pojawiają się w dziesiątkach wersji na niemal każdym weselu – różnice zależą tylko od pomysłowości wodzirejów. Ostatnio coraz częściej można zaobserwować odwrót od tradycyjnych zabaw, które w większości przypadków miały generować skojarzenia erotyczne. Zabawy z balonikiem czy jajeczkiem powoli odchodzą do lamusa na rzecz bardziej wyrafinowanych i – przede wszystkim – bardziej neutralnych sposobów na zachęcenie gości do zabawy.


Ela i Michał Barteczko / www.psfs.pl

Nie da się ukryć, że całkowita rezygnacja z weselnych konkursów pozbawia często całą zabawę pewnego smaczku, właściwego dla tego rodzaju imprezy. Poza tym wszelkie zabawy, oprócz swej funkcji czysto zabawowej, mają na celu integrację gości i rozluźnienie atmosfery. W końcu wesele – jak sama nazwa wskazuje – nakazuje się weselić, a więc bawić i śmiać do upadłego. Na wszelkie dopuszczalne sposoby.


fotofabrykA / www.psfs.pl

Repertuar zabaw weselnych jest bardzo szeroki – od prostych gier tanecznych w różnych wariantach, poprzez wszelkiej maści konkursy dla gości, w których do wygrania jest zazwyczaj butelka wódki, aż do skomplikowanych i rozbudowanych zabaw, angażujących większość weselników i wymagających sporej dawki koncentracji uwagi (a czasami wręcz zręczności fizycznej). Oczywiście podstawową sprawą – gwoździem programu każdego wesela – jest rzucanie welonu (w wersji męskiej – rzucanie krawatu/muszki). Nie ma chyba drugiej takiej zabawy, z którą wiązałoby się tyle starych przesądów i zwyczajów. Dziś jest to zwyczaj, w którym pobrzmiewają już tylko echa pradawnych obrzędów związanych z przejściem Panny Młodej ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Kiedyś czynność ta miała zupełnie odmienny charakter i wyglądała zgoła inaczej, nie przeszkadza to jednak w uznawaniu jej za współczesny wariant starej tradycji.


Ela i Michał Barteczko / www.psfs.pl

Większość Par Młodych chce mieć ciekawe zdjęcia z tej części uroczystości. Żeby tak się stało, muszą być jednak spełnione pewne warunki. Warto zadbać np. o to, by wodzirej tak ustawił Parę Młodą wraz z gośćmi, którzy będą próbowali złapać welon/krawat, aby fotograf miał szansę zrobić kilka dobrych ujęć. Nie polecamy ustawiania gości tańczących w kółeczku wokół Pary Młodej; o wiele lepszym sposobem jest ustawienie ich tuż za głównymi bohaterami – w taki sposób o wiele lepiej widać na zdjęciach zaciętą „walkę”, a przede wszystkim – rzeczywiście taka walka ma szansę się wywiązać i jest przy tym o wiele więcej emocji i śmiechu.


fotofabrykA / www.psfs.pl

Wszystkie zabawy mają rzecz jasna na celu uatrakcyjnienie zabawy i sprawienie, że wesele odróżnia się od zwykłej imprezy tanecznej. Są jednak takie, które są bardziej atrakcyjne i popularniejsze, chyba przede wszystkim ze względu na szczególną moc integrującą. Również fotografowie ślubni mają swoje ulubione zabawy, czyli takie, które wydobywają z ludzi emocje, sprawiają, że impreza nabiera dynamizmu, że wszyscy po prostu świetnie się bawią. A to naprawdę widać potem na fotografiach. Oto garść przykładów zabaw, które wpisują się w ten styl: kareta, wycieczka do zoo, rzeźby ślubne, konkursy taneczne (szczególnie te na najdziwniejszy taniec), zabawa w pociąg czy fanty. Ustalając z wodzirejem/zespołem/dj-em listę zabaw weselnych, warto zapytać o te, dzięki którym nasze wesele stanie się niezapomnianym przeżyciem. My zaś będziemy śmiać się jeszcze długo potem, oglądając w naszym ślubnym albumie zdjęcia, które oddają klimat szalonej zabawy i radości.

Jolanta Szarszewska
www.psfs.pl


Polecamy
Ostatnio dodane
2016-10-11 Dekoracje Światłem Światło - wykorzystywane do niedawna jedynie przy organizacji dużych imprez, staje się coraz popularniejsze przy bardziej kameralnych wydarzeniach. Profesjonalnym oświetleniem można zasmakować te elementy architektoniczne, które drażnią nasze poczucie estetyki. Dekoracje weselne
Warszawa
2016-10-10 Agentka do zadań weselnych Konsultanci ślubni
Warszawa

Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Archiwum sond

Najbliższe śluby:

Złoty Krążek
Polecamy