PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Obrączki ślubne w różnych kulturach
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Obrączki ślubne w różnych kulturach

Biżuteria ta jest uważana za wyjątkową, dlatego jest z nią związana długa tradycja. W różnych regionach świata i różnych kulturach obrączki ślubne są jednak postrzegane inaczej i wiąże się z nimi wiele odmiennych wierzeń oraz przesądów. Poznaj więc najciekawsze przykłady postrzegania tych ozdób przez mieszkańców różnych krajów.

Żyła miłości

Tą romantyczną nazwą określa się w Egipcie palec, na którym noszone są obrączki ślubne. Egipcjanie już od tysięcy lat wierzą bowiem, że przechodzi przez niego tzw. vein amoris, czyli żyła miłości, która jest połączona bezpośrednio z sercem. Dzięki temu noszenie złotego krążka właśnie na tym palcu ma zapewnić zakochanym trwałość uczuć i żarliwą miłość, która nigdy nie wygaśnie.

Symbole nieskończoności

Taka symbolika obrączek ślubnych jest obecna w plemiennych wioskach Maorysów w Nowej Zelandii - Uważają oni, że biżuteria ta to nieskończone pętle, które mają nie tylko przypominać o zawarciu związku małżeńskiego i o złożonej przysiędze, ale również zapewniają trwałość miłości, która nigdy nie powinna wygasnąć. – mówi Paweł Jaworski z firmy jubilerskiej Michelson Diamonds.- W przeciwieństwie do znanych nam złotych krążków, nowozelandzkie obrączki są rzeźbione z innego materiału – z… kości – dodaje.

Obrączki i świece

Aby małżeństwo zostało zawarte w tradycji południowoafrykańskiej, nie wystarczy wyrecytować przysięgę i wymienić się obrączkami. Ta biżuteria nie jest bowiem jedynym symbolem wstąpienia w związek małżeński. Na południowoafrykańskich ślubach zawsze występuje w towarzystwie tzw. świec jedności, które są zapalane przez państwa młodych. Dopiero po tym symbolicznym geście małżeństwo błogosławi kapłan i związek uznaje się za formalnie zawarty.

obraczki-michelson-diamonds.jpg

Obrączki ślubne w tradycji żydowskiej

Zgodnie z zasadami tradycji żydowskiej ślubna biżuteria nie może być zbyt cenna czy ozdobiona szlachetnymi kamieniami. Powinna za to wyglądać skromnie, tak aby zniwelować ewentualne dysproporcje w majątku małżonków i aby panna młoda nie miała wrażenia, że nosi zbyt drogą ozdobę - zobacz przykład takiej obrączki. Zakłada się ją nie na palec serdeczny, ale na wskazujący prawej dłoni, ponieważ to on uchodzi za najważniejszy.

Złote krążki w tradycji europejskiej

Zwyczaj noszenia ślubnej biżuterii różni się nawet w poszczególnych krajach Europy. W Polsce obrączki zakłada się na serdeczny palec prawej dłoni. Jeśli kobieta lub mężczyzna nosi tę ozdobę na lewej dłoni, oznacza to, że jest wdową lub wdowcem. Taka sama tradycja obowiązuje między innymi również w Norwegii, Niemczech, Danii, Austrii, Grecji czy Hiszpanii. Odwrotnie jest z kolei w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, we Francji czy Włoszech. Tam małżonkowie noszą obrączki na serdecznych palcach lewej dłoni 

Komu złoto, komu srebro?

Ciekawa tradycja dotycząca ślubnej biżuterii obowiązuje również w Grecji. Tam występują dwa rodzaje obrączek: wykonane ze złota i ze srebra. Pierwsze z nich noszą mężczyźni, drugie zaś – mniej wartościowe – przypadają kobietom. Ma to podkreślić istotniejszą rolę męża w związku małżeńskim. Nie wiadomo jednak, co sądzą o tym greckie feministki…