Lillien.pl

Mieszkania dla studentów - ile kosztuje najem?

Strona główna » Artykuły eksperckie » Mieszkania dla studentów - ile kosztuje najem?

Właśnie zaczyna się rok akademicki, więc najpewniej większość studentów znalazła już sobie jakieś lokum. Dla tych, którzy poszukiwania zostawili na ostatnią chwilę, serwis Szybko.pl przygotował ściągawkę

W ramach akcji "Wynajmuj bezpiecznie" serwis przygotował mapy cen (Ceny.szybko.pl). Na mapy Google'a za pomocą kolorów naniesione zostały koszty wynajmu w przeliczeniu na metr kwadratowy. Średnie zostały policzone na podstawie ogłoszeń pochodzących z Szybko.pl. Marta Kosińska z portalu wyjaśnia, że wyniki charakteryzują się dużą szczegółowością, ponieważ powstawały na bazie ofert precyzyjnie zlokalizowanych, dzięki czemu uzyskano wyniki nie dla dzielnic, ale dla obszarów o promieniu kilkuset metrów i poszczególnych ulic. Ponadto do każdej mapy zostały przygotowane komentarze dotyczące kosztów i rynku najmu studenckiego.

Toruń

Ze średnią na poziomie 22 zł za m kw. Toruń należy do grupy miast z najniższymi kosztami wynajmu. Pewną niespodzianką jest to, że Stare Miasto z cenami rzędu 21-22 zł nie jest najdroższą toruńską dzielnicą. Najwięcej zapłacą najemcy na Bielanach (24-26 zł za metr), czyli w najbliższej okolicy campusu UMK. Dosyć drogo jest również w pobliżu Wisły na wysokości Jakubskiego Przedmieścia.

Bydgoszcz

Średnio za najęcie mieszkania w tym mieście trzeba zapłacić 23 zł za m kw. Jest to jedna z niższych stawek w skali kraju. Najniższe opłaty, nawet ok. 15 zł za metr, obowiązują na Fordonie i Osowej Górze.

Łódź

To miasto, które w ostatnim czasie nie ma dobrej prasy. Tymczasem, wbrew powszechnej opinii, jest to miasto pełne perspektyw. Mnogość szans widać szczególnie w życiu akademickim miasta. Liczne uczelnie wyższe, w tym dwa uniwersytety i jedna politechnika - państwowe i z dobrą opinią, budują obraz miasta przyjaznego studentom.

Średni koszt wynajmu mieszkania jest niewysoki i wynosi ok. 24 zł za m kw. Łódzkie Śródmieście wbrew standardom cenowym panującym w większości polskich miast jest stosunkowo tanie. Mieszkanie można tu nająć już za 19-20 zł za metr. Niskie ceny to efekt standardu dostępnych tu mieszkań. Są to w większości stare, nieremontowane kamienice.

Zdecydowanie drożej jest w okolicy miasteczka akademickiego Lumumbowo: 27 do 31 zł za m kw., na wschód od ulicy Kopcińskiego i alei Palki. Najdrożej za najem płacimy na nowych osiedlach, np. Zielone Wzgórza i Liściasta Park (32 zł), i w dobrze skomunikowanych z miastem miejscach, m.in. w okolicach Inflanckiej.

Olsztyn

Przy średniej cenie 24 zł za m kw. Olsztyn charakteryzuje się bardzo dużą rozpiętością kosztów najmu. W najtańszych lokalizacjach, np. na południu miasta, na osiedlu Jaroty można wynająć już za 19-20 zł, podczas gdy w okolicy miasteczka studenckiego Kortowo ceny zaczynają się od 29 i kończą na 34 zł za metr. Wysokie stawki obowiązują również w okolicach dworca PKP, na Osiedlach Kętrzyńskim, Zatorzu.

Białystok

Na kilkunastu uczelniach studiuje tu ok. 45,5 tys. osób, co plasuje miasto na pozycji jednego z większych ośrodków akademickich w Polsce. Dużym dorobkiem mogą pochwalić się cenione od lat uczelnie państwowe. Przykładowo Politechnika Białostocka kształci od sześciu lat na kierunkach specjalistycznych, Uniwersytet Białostocki gwarantuje wysoki poziom nauczania, a Uniwersytet Medyczny w Białymstoku może pochwalić się profesjonalnym personelem i nowoczesnym zapleczem technicznym.

Za wynajęcie mieszkania w Białymstoku trzeba zapłacić średnio ok. 25 zł za m kw. Charakterystyczny dla Białegostoku jest stosunkowo wyrównany poziom cen we wszystkich dzielnicach. Ceny maksymalne osiągają poziom 29-30 zł. Najwyższe są koszty najmu w okolicach kampusu Uniwersytetu w Białymstoku i na nieodległym Nowym Mieście - 28-29 zł, oraz w centrum, szczególnie w pobliżu Uniwersytetu Medycznego. Do stosunkowo tanich, ale dobrze położonych należą Osiedle Przydworcowe i Osiedle Młodych.

Szczecin

Średni koszt najmu m kw. mieszkania wynosi tu 26 zł. Bez większego problemu można jednak znaleźć oferty znacznie tańsze: od 20 do 23 zł na Pomorzanach, Mierzynie czy Osowie. Ze względu na bliskość kilku uczelni - ZUT, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, najdroższe mieszkania do wynajęcia zlokalizowane są między aleją Wojska Polskiego i Arkońską, na południe od Syrenich Stawów. Drogo jest również na Wyspie Zielonej i w Śródmieściu.

Gdynia

Najatrakcyjniejsze lokalizacje w Gdyni to te w okolicy Bałtyku lub z widokiem na morze. Podobnie jest w przypadku mieszkań na wynajem. Średnia cena dla całego miasta to 26 zł za m kw., podczas gdy w okolicach skweru Kościuszki, Sea Towers i gdyńskiego nabrzeża sięgają nawet 45 zł za metr. Wraz z oddalaniem się od Bałtyku ceny spadają. Najtaniej wynajmiemy w dzielnicach Rumia, Chylonia i Pogórze - ok. 19 zł za m kw.

Poznań

To jeden z najważniejszych ośrodków szkolnictwa wyższego w Polsce. Zajmuje czwarte miejsce, po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, pod względem liczby studentów ogółem, a trzecie miejsce (razem z Krakowem), biorąc pod uwagę liczbę szkół wyższych. Jeszcze lepiej miasto wypada pod względem liczby studentów przypadających na tysiąc mieszkańców. W kategorii tej od dziesięciu lat pozostaje krajowym liderem.

Ceny najmu za m kw. mieszkania na Ratajach wynoszą od 26 do 29 zł. Za mieszkanie na Wildzie ceny zaczynają się już od 23 zł - zgodnie ze stwierdzeniem: im dalej od centrum, tym taniej.

Osoby poszukujące w Poznaniu mieszkania najlepsze warunki cenowe znajdą w dzielnicy Grunwald - tutaj średnia cena wynosi 26 zł za m kw. Stosunkowo tanie mieszkania dwupokojowe żacy znajdą w dzielnicy Wilda (od 24 zł ). Najbardziej atrakcyjne mieszkania nie tylko pod względem ceny, ale także lokalizacji (blisko Starego Miasta) są na Piątkowie (od 24 zł za m kw.). Warto podkreślić, że żacy coraz częściej wybierają droższe nieruchomości, położone w bliskiej odległości od uczelni lub dobrze skomunikowane z centrum miasta.

Lublin

Największe i najbardziej znane lubelskie uczelnie wyższe, z wieloletnią tradycją to: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Akademia Medyczna, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Politechnika Lubelska.

Mieszkania w Lublinie można nająć od 20 do 35 zł za m kw., a średnia wynosi 28 zł. W przypadku Lublina ceny rozkładają się w najbardziej standardowy sposób. Śródmieście i okolice są lokalizacjami najdroższymi, a im dalej od centrum, tym ceny są niższe. Najdroższe mieszkania do wynajęcia są w okolicach Politechniki Lubelskiej, na osiedlach Rury oraz Wieniawa.

Katowice

Uniwersytety: Śląski, Ekonomiczny, Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego - to katowickie uczelnie, które prowadzą w rankingu Uczelnia Przyjazna Studentom, w którym oceniane są przez studentów znane ośrodki akademickie województwa śląskiego.

W Katowicach najdrożej za mieszkanie studenci zapłacą na Brynowie, w okolicy Wyższej Szkoły Technicznej, na Osiedlu Ptasim, Kosztukach i Panewnikach. Ceny za metr mieszkania pod wynajem wynoszą tam od 31 do 36 zł. Najtańsze są osiedla Burowiec, Witosa, Chorzów i Batory, gdzie mieszkanie najmiemy już od 22 zł za m kw.

Gdańsk

Najtaniej można nająć mieszkania na Oruni i w dzielnicach przy Zatoce Gdańskiej (ceny od 20 do 26 zł za m kw.). Mimo to nie są to lokalizacje popularne wśród studentów, prawdopodobnie ze względu na niezbyt korzystne warunki lokalowe i bezpieczeństwo.

Zdecydowanie najdroższe kwatery przyjdzie nam nająć w Śródmieściu, Wrzeszczu, Oliwie i na Przymorzu, gdzie ceny oscylują w granicach od 26 do nawet 38 zł za m kw. Najlepsze pod względem zarówno ceny, jak i lokalizacji są osiedla Chełm i Piecki. Ceny zaczynają się tam już od 20 zł za metr.

Kraków

W Rankingu Uczelni Akademickich 2013 Kraków pojawiał się najczęściej. Co roku przyciąga rzeszę ok. 170 tys. studentów. To właśnie akademicki charakter miasta podbija ceny najmu, powodując wzrost czynszu nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do średniej krajowej.

Tendencja cenowa jest prosta. Im bliżej Rynku, tym drożej. Jednak mieszkania na Starym Mieście nie dość, że drogie (od 34 do 42 zł za m kw.), to często są także w opłakanym stanie. Młodzi ludzie chętnie wybierają inne dzielnice, takie jak Grzegórzki, Ruczaj i Krowodrza, gdzie ceny najmu wynoszą 26-32 zł za m kw. Jest tam zazwyczaj kilkaset złotych taniej niż w centrum. Na szczególną uwagę zasługuje Ruczaj, z którego jest bardzo blisko do kampusu UJ, standard mieszkań jest wysoki (nowe budownictwo), a nowo powstała pętla tramwajowa przybliżyła tę dzielnicę do Rynku.

Najtańsze mieszkania, ze względu na charakter osiedla i odległość od Śródmieścia, znajdziemy w Nowej Hucie: od 22 do 28 zł za m kw.

Wrocław

Wrocław jest prężnym ośrodkiem akademickim przyciągającym studentów szeroką ofertą edukacyjną oraz bogactwem miejsc wartych odwiedzenia. Co roku w mieście organizowane są spotkania edukacyjne Wrocławski Indeks. Wrocławskie uczelnie przedstawiają na nich ofertę edukacyjną na kolejny rok akademicki, a miasto wykorzystuje tę okazję do promowania siebie jako miejsca przyjaznego studentom.

W nieruchomościach zawsze najważniejsza jest lokalizacja. Jak ciepłe bułeczki, mimo ceny (od 32-40 zł za m kw.), rozchodzą się stancje przy Rynku, na placu Grunwaldzkim oraz osiedlach dobrze skomunikowanych z centrum - Popowicach czy Biskupinie, gdzie ceny wynoszą od 30 do 34 zł za m kw. Pod względem lokalizacji na zainteresowanie studentów mogą w pierwszej kolejności liczyć okolice wyższych uczelni. We Wrocławiu żacy szczególnie upodobali sobie Śródmieście, Stare Miasto i Krzyki, które charakteryzują się stosunkowo niedrogim najmem (od 26 do 33 zł za m kw.). Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszą się odleglejsze osiedla, jak Psie Pole, Maślice, Klecina czy Brochów, gdzie średnia cena za m kw. mieszkania wynosi ok. 32 zł.

Warszawa

Największy wybór uczelni i atmosferę wielkiego miasta znajdziesz w Warszawie. Stolica to największy (ponad 80 rozmaitych uczelni, 270 tys. żaków!), ale także najdroższy ośrodek akademicki w Polsce. Za mieszkanie tutaj zapłacisz nawet dwukrotnie więcej niż w Toruniu oraz mniej więcej o jedną trzecią więcej niż w Krakowie. To jednak warszawskie uczelnie chwalą się największą liczbą pracujących absolwentów. Na pierwszym miejscu jest Szkoła Główna Handlowa, tuż za nią - Politechnika Warszawska.

Najdroższe mieszkania na wynajem oferowane są na rynku warszawskim - ceny za m kw. wynoszą tu od 31 do nawet 47 zł. Najtańsze oferty znajdziemy na Bródnie, nieco drożej jest na Pradze-Północ i w Białołęce (31-35 zł za m kw.). Drożej jest na Mokotowie czy Żoliborzu, bo od 39 do 47 zł za metr. Jeżeli chodzi o najdroższe obszary mieszkaniowe, tu zaskoczenia nie ma, najwięcej zapłacimy w centrum miasta. Ceny w Śródmieściu wahają się od 45 do 51 zł za m kw.

Mimo bardzo słabego połączenia komunikacyjnego dosyć drogie są również mieszkania w Wilanowie (37-49 zł za m kw.). Jest to wynik przekroju oferty. Większość mieszkań znajduje się tam w budynkach oddanych do użytku w ostatnich latach. 


Polecamy
Ostatnio dodane
2016-10-24 DodatkiWeselne.pl - Zaproszenia i Dodatki Ślubne bogata oferta zaproszeń i dodatków ślubnych w atrakcyjnych cenach, sklep internetowy - zapraszamy Zaproszenia ślubne
Białystok
2016-10-11 Dekoracje Światłem Światło - wykorzystywane do niedawna jedynie przy organizacji dużych imprez, staje się coraz popularniejsze przy bardziej kameralnych wydarzeniach. Profesjonalnym oświetleniem można zasmakować te elementy architektoniczne, które drażnią nasze poczucie estetyki. Dekoracje weselne
Warszawa

Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Archiwum sond

Najbliższe śluby:

Złoty Krążek
Polecamy