PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Wino na weselnym stole
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Gorzko, gorzko! – wino na weselnym stole

Niektórzy mówią, że to najważniejszy dzień w życiu… Wszyscy bez wyjątku dokładają starań żeby wszystko to, co związane ze ślubem było wyjątkowe, eleganckie i perfekcyjnie zorganizowane. Wedding plannerzy prześcigają się w pomysłach – niekonwencjonalne stroje, zabytkowe samochody, stylowa muzyka, klimatyczne miejsca – wszystko już było.
Warto pamiętać, żeby w tej całej atmosferze niepowtarzalności nie zapomnieć o dobrym winie, które wzbogaci i pokreśli klasę weselnego menu.

Nawyki kulinarne Polaków zmieniają się. Przeładowane tłustymi wędlinami, nieśmiertelnymi galaretami i obfitymi daniami obiadowymi (podawanymi zazwyczaj 2-3 razy) przyjęcia weselne powoli przestawiają się na lżejszą kuchnie. Pojawiają się dania kuchni śródziemnomorskiej i tak modne wariacje kulinarne w stylu „fusion”. Nikogo nie dziwi już weselny gość, który zdecydowanie odsuwa od siebie kieliszek ciepławej „czystej” i rozgląda się za lampką wina. Wino na wesele to temat niełatwy i szeroki – spróbujmy go zatem przybliżyć.

Wieczór panieński inaczej?

Szalona zabawa w klubie to jeden z najpopularniejszych pomysłów na wieczór z przyjaciółkami. Jako bardziej niekonwencjonalną atrakcję polecamy wieczór z …sommmelierem, który nauczy degustować wino, opowie kilka ciekawostek i zaprezentuje kilka nietuzinkowych przykładów szlachetnego trunku. Nic zresztą nie szkodzi, żeby po takim wstępie kontynuować zabawę w modnym klubie.

Zamiast bukietu

Pojawił się zwyczaj, żeby przy składaniu życzeń kwiaty zastąpić czymś innym. Zamiast kończącego krótki żywot w bagażniku świadka bukietu daje się na przykład kupon Lotto lub butelkę wina. Jeśli młoda para wyrazi takie życzenie może w ten sposób skompletować sobie niewielką, podręczną „piwniczkę”. Ciekawym pomysłem może być składka gości weselnych dla których profesjonalny dostawca wina taką piwniczkę skompletuje. W ten sposób można uniknąć dublujących się win, a także porównań cenowych i jakościowych (jeden kupił „Kadarkę”w supermarkecie, drugi oryginalnego szampana). Dla przykładu – na weselu mamy 120 gości (przeważnie pary). Skromne lecz estetyczne kwiaty kosztują minimum 30 PLN – mniej więcej tyle co butelka niedrogiego lecz niezłego wina.. Mamy więc 60 butelek wina. Zapakowane np. w drewniane skrzynki po 6 sztuk zrobią naprawdę wrażenie!

Toast

Nie trzeba się rujnować na francuskiego szampana. Wystarczy półwytrawna hiszpańska Cava, czy włoskie Prosecco. Ważne, aby było dobrze schłodzone, otwierane i nalewane bezpośrednio przed spożyciem. Czekające na tacach, rozlane pół godziny wcześniej wino nawet najlepsze wyda się kwaśne i nieciekawe w smaku. Ze standardowej butelki 0,75l można nalać 7-8 „powitalnych” lampek musującego wina.

Biesiada

O doborze wina do potraw napisano całe tomy, nietrudno znaleźć też porady w Internecie. Najprościej przed zakupem wina trzeba ustalić szczegółowe menu i udać się z nim do specjalistycznego sklepu, gdzie sprzedawca dobierze kilka gatunków w miarę uniwersalnego i nietrudnego w odbiorze wina. Dobrewina.pl to ogólnopolska sieć, której sklepy mogą zaproponować niepowtarzalne i niespotykane w supermarketach czy delikatesach wino stołowe dobrej jakości w cenie około 20 PLN za butelkę. Oczywiście znajdą się też wina dla bardziej wymagających, ale warto pamiętać, że wesele to przede wszystkim dobra zabawa, taniec, niekoniecznie ciche rozmowy przy stole. Nie jest to okazja na celebrowanie degustacji wina, wino „weselne” ma po prostu gościom smakować.

Jakie wina powinny znaleźć się na weselnym stole?

Koniecznie lekkie, białe, półwytrawne. Jest w miarę uniwersalne, pasuje w zasadzie do wszystkiego oprócz typowych dań mięsnych. Takiego wina spróbują osoby starsze, a także na co dzień nie pijące alkoholu. Do mięsa podajmy wino czerwone – również niezbyt ciężkie, bez dużej zawartości garbnika. Doskonale sprawdzi się tu lekki Merlot czy nowoświatowe Cabernet Sauvignon o wyraźnych owocowych akcentach. Do deserów wino białe – słodkie lub półsłodkie. Jeżeli potrawy serwowane są przez kelnerów, powinni oni także zadbac o podawanie wina, otwieranie butelek i napełnianie kieliszków gości. Jeżeli na stole stoi kilka potraw równocześnie, co na weselu nie jest rzadkością, wina można postawić na oddzielnym stoliku – wtedy goście podchodzą żeby samemu wybrać ulubiony trunek. Ułatwimy wybór z „winnego baru” umieszczając przy butelkach estetycznie wydrukowane karteczki np. „ lekkie Chardonnay z Argentyny – polecamy do sałatek i ryby”. Z obsługą kelnerską należy uzgodnić sposób chłodzenia wina – białe wino nawet w pokojowej temperaturze nabiera kwasowości, a w upalny wieczór ciepłe jest po prostu nie do wypicia. Idealne były by eleganckie wiaderka z lodem, jeśli ich nie ma trzeba po prostu stopniowo wyjmować wina z lodówki.

Ile wina kupić na wesele?

To zależy, czy wino będzie alkoholem numer jeden czy tylko alternatywą dla niepijących „czegoś mocniejszego”. Gość, który wino lubi i pija na co dzień na pewno podczas całonocnej zabawy wypije butelkę lub trochę więcej. Nie wszyscy piją alkohol w ogóle, więc na weselu gdzie nie spodziewamy się raczej pijących wódki pół butelki wina na osobę to minimum. Żeby nie zabrakło warto umówić się z dostawcą wina na ewentualny zwrot nie otworzonych butelek. Białe czy czerwone? – to zależy nie tylko od menu ale i od pory roku. W miesiącach chłodniejszych lepiej „idzie” wino czerwone, w upały dobrze schłodzone białe cieszy się największym powodzeniem.
Najprostszy „wzór” to na miesiące ciepłe 2/3 białego i 1/3 czerwonego, na chłodniejsze pory odwrotnie.

Przykładowy zestaw wina na wesele na 100 osób:
1. Powitalny toast – Cava Semi Secco - 12 butelek
2. Wino białe – Lunate Fiano – 18 butelek do sałatek i lekkich przekąsek
3. Wino czerwone - Lunate Merlot - 24 butelek do wędlin i gorących dań
4. Wino do popijania „solo” i do ciast – Ackerman Anjou Blanc – 12 butelek