PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Dlaczego warto sięgać po przeciwutleniacze?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Dlaczego warto sięgać po przeciwutleniacze?

Antyoksydanty to termin odmieniany przez wszystkie przypadki i z pewnością w wielu momentach można się spotkać z tym hasłem. Reklamy zachęcają do kupna określonych kosmetyków czy suplementów, dietetycy podkreślają, jak ważne jest wprowadzanie do jadłospisu produktów zawierających duże ilości przeciwutleniaczy, a specjaliści punktują niezwykle ważne właściwości, które spowalniają procesy starzenia się, są odpowiedzią na stres, zmęczenie, ryzyko chorób cywilizacyjnych. Teoretycznie więc im większa nasza świadomość, tym chętniej powinniśmy sięgać po te związki, by zapewnić organizmowi odpowiednią ich dawkę.

Terapia dla współczesnego człowieka

Włączenie do menu produktów bogatych w antyoksydanty może mieć zbawienny wpływ na życie, zdrowie i kondycję człowieka. Mówi się o tym, że te związki zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy, spowalniają procesy starzenia się komórek, a także stają się profilaktyką chorób serca czy chorób nowotworowych. Ich zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników, które uszkadzają komórki i prowadzą do ich dysfunkcji. Jeśli jest ich za dużo, to dochodzi do powtarzania tak zwanego stresu oksydacyjnego. Natomiast prawidłowo funk oceniający organizm radzi sobie z wolnymi rodnikami – są one wydzielane w odpowiednich ilościach i mają funkcję przekaźników i regulatorów różnorodnych zachodzących w organizmie proporców. O tym, jak ważne są oksydanty dla zdrowia, można przeczytać w artykule https://www.lightbox.pl/blog/antyoksydanty-zwiazki-cenne-dla-zdrowia.

Czym jest stres oksydacyjny?

Do stresu oksydacyjnego dochodzi w momencie, gdy zostaje zaburzona w organizmie również waga pomiędzy widzialnymi wolnych rodników tlenowych a antyoksydantami, które mają za zadanie je zwalczać. Oczywiście na ten stan wpływ ma bardzo wiele czynników takich jak na przykład wiek, nieregularny tryb życia, niewłaściwa dieta. Gdy wolne rodniki są produkowane w bardzo dużej ilości, to prowadzą do uszkodzeń struktur komórki - to znaczy białek, lipidów i kwasów nukleinowych. Tym samym przyspieszają się procesy starzenia, a także wzrasta ryzyko wielu chorób. Tu lista dolegliwości wywołanych stresem oksydacyjnym jest bardzo długa i wystarczy wymienić chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera czy choroby nowotworowe, cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, astmę, by przekonać się, że antyoksydanty są dla organizmu bardzo ważnym wsparciem.

przeciwulteniacze.jpg

Dieta bogata w przeciwutleniacze

Najlepszym, najszybszym i oczywiście najzdrowszym sposobem, by zabezpieczyć się przed chorobami wywoływanymi przez wolne rodniki tlenowe oraz przedwczesnym starzeniem organizmu jest dieta. Nie chodzi o odchudzanie czy też pilnowanie deficytu kalorycznego, ale o takie komponowanie jadłospisu, by na talerzu znalazły się produkty bogate w witaminy E, A, C, cynk, koenzym Q10, flawonoidy i antocyjany. Nie brakuje więc w naszej strefie klimatycznej składników, które pozwalają dostarczyć codziennie odpowiednią dawkę antyoksydantów.

Witaminy A i E obecnie są w olejach roślinnych, orzechach, mięsie, mleku i jajkach. Mają bardzo silne właściwości przeciwutleniające. Kolejnym ważnym składnikiem jest najbardziej popularna witamina C. Bogate w nią są owoce – czarna porzeczka, truskawka, cytryny, kiwi, pomarańcze oraz warzywa – natka pietruszki, papryka, kapusta oraz różnego rodzaju kiszonki. W diecie nie może zabraknąć również cynku. Znajduje się on w razowym pieczywie, gruboziarnistych kaszach oraz w roślinach strączkowych i owocach morza. Ważny koenzym Q10 – tak często wykorzystywany także w kosmetyce, pochodzi przede wszystkim z czerwonego mięsa. Warto uzupełniać go spożywając również drób, ryby, rośliny strączkowe oraz oleje roślinne. Związki pochodzenia roślinnego o działaniu antyoksydacyjnym – czyli flawonoidy, są obecne w świeżych owocach i warzywach, a także w kakao, czekoladzie, zielonej herbacie czy w czerwonym winie. Warto także pamiętać o antocyjanach, których duże ilości znajdują się jagodach, borówkach, żurawinie, malinach, truskawkach, ciemnych winogronach, czerwonej kapuście oraz bakłażanach. Sam składnik jest znany również jako barwnik roślinny. Jak widać, są bardzo różne źródła antyoksydantów, więc komponowanie zdrowej i pełnowartościowej diety nie powinno być problematyczne.

Zadbaj o siebie, zainwestuj w zdrowie!

Na nadmierną produkcję wolnych rodników jesteśmy narażeni wszyscy, ale niewątpliwie postęp cywilizacyjny znacznie przyspiesza niekorzystne dla człowieka procesy. Z pewnością nie sprzyja zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV i toksyny oraz zła dieta, przewlekłe stany zapalne, wiek, tytoń, alkohol, stres oraz przyjmowanie niektórych leków. W efekcie organizm potrzebuje tego, by wzmocnić barierę ochronną i poza kosmetykami czy suplementami to odpowiednia dieta staje się odpowiedzią na wpływ niekorzystnych składników. Antyoksydantów jest bardzo dużo. Każdy z nich odgrywa inną rolę  i co istotne wchodzą one w różnego rodzaju interakcje. Niezmiennie jednak największą ilość przeciwutleniaczy znajdziemy w owocach i warzywach. I to one jak najczęściej powinny na naszym stole gościć.