Czarny ryż - Dlaczego warto go jeść?

Strona główna » Artykuły eksperckie » Czarny ryż - Dlaczego warto go jeść?

W ostaniach latach na popularności straciły ziemniaki, coraz częściej zastępujemy je makaronami lub zdrowym ryżem i kaszą. Zwracamy uwagę na to co jemy, świadomie wybierając produkty spożywcze.

Choć o zaletach białego i brązowego ryżu wiemy wiele, to o jego innej odmianie - czarnym ryżu - niestety mało. A szkoda, bowiem czarny ryż jest jednym z najzdrowszych produktów świata.

Czarny ryż - Dlaczego warto go jeść?

Czarny ryż to odmiana ryżu kleistego o charakterystycznym delikatnym orzechowym aromacie i smaku. Znany jest również jako ryż fioletowy, ponieważ po ugotowaniu czarny kolor zminia się w ciemny fiolet, lub jako ryż "zakazany", bowiem w starożytnych Chinach ziarna ryżu czarnego były spożywane tylko przez cesarza, nie był on dostępny dla ogółu społeczeństwa.

Czarny ryż jest dobrym źródłem antyoksydantów. Jest bogaty w wartości odżywcze, zawiera 18 aminokwasów, żelazo, cynk, miedź, karoten oraz dużo witaminy E i witamin z grupy B. Ziarno ryżu czarnego ma więcej błonnika niż ziarno ryżu białego, a nawet nieoczyszczonego brązowego.

Ponadto zawiera grupę związków organicznych zwanych antocyjanami (podobnie jak inne warzywa i owoce w kolorze fioletowym), które wpływają korzystnie na wzrok, układ krążenia, pamięć, hamują procesy starzenia się, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby nowotworowe.

Czarny ryż można zakupić w sklepach ze zdrową żywnością. Idealny jako dodatek do obiadu, doskonale sprawdza się w potrawkach, risotto, ale można go również dodać różnych sałatek. Ze względu na specyficzny aromat świetnie komponuje się z rybami i owocami morza. Często dodaje się go do sushi, a w Chinach przyrządza się z niego nawet desery.


Polecamy
Ostatnio dodane
2016-10-11 Dekoracje Światłem Światło - wykorzystywane do niedawna jedynie przy organizacji dużych imprez, staje się coraz popularniejsze przy bardziej kameralnych wydarzeniach. Profesjonalnym oświetleniem można zasmakować te elementy architektoniczne, które drażnią nasze poczucie estetyki. Dekoracje weselne
Warszawa
2016-10-10 Agentka do zadań weselnych Konsultanci ślubni
Warszawa

Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Archiwum sond

Najbliższe śluby:

Złoty Krążek
Polecamy