PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Czapka na jesień i zimę – jak wybrać, aby nie zmarznąć?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Czapka na jesień i zimę – jak wybrać, aby nie zmarznąć?

Zabezpieczenie głowy w okresie jesienno-zimowym jest niezwykle ważne. Przede wszystkim – przez głowę tracimy większość energii cieplnej zmagazynowanej wewnątrz organizmu. Dlatego chodzenie z odsłoniętą głową szybko prowadzi do przeziębień. Jeśli zależy ci na skutecznej izolacji powierzchni głowy od działania warunków pogodowych – poniżej podpowiadamy po jaki rodzaj czapki warto sięgnąć.

Materiał na czapkę zimową – tkaniny naturalne

Czapki zimowe powinny przede wszystkim dobrze pełnić funkcję termoizolacyjną. Dlatego warto wybierać czapki wykonane z materiałów naturalnego pochodzenia, które radzą sobie pod tym względem lepiej niż ich syntetyczne odpowiedniki. Najpopularniejszy rodzaj tkaniny bawełna. Jest to materiał wytrzymały, odporny na rozciąganie i łatwy w czyszczeniu. Dobrze radzi sobie z izolacją termiczną, jednak łatwo nasiąka wilgocią.

Wełna jest wykorzystywana ze względu na jej najlepsze walory izolacyjne. Wełniane czapki należą do najcieplejszych, a ponadto są niezwykle przyjemne w dotyku. Za optymalny rodzaj wełna uważa się wełnę merino – produkowaną z gatunku owiec o tej samej nazwie. Ponadto, lepiej niż bawełna radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci.

elegancki-kapelusz_9.jpeg

Materiał na czapkę zimową – tkaniny syntetyczne

Akryl i polar to materiały syntetyczne chętnie wykorzystywane w produkcji czapek i dodatków do odzieży jesienno-zimowej. Są lekkie, z wyglądu przypominają materiały naturalne, a przeciwieństwie do nich – są bardziej elastyczne. Czapki wykonane z tkanin sztucznych są też zazwyczaj tańsze.

Warto również wspomnieć o thermolicie – materiale syntetycznym stworzonym między innymi pod kątem odzieży zimowej. Jest to tkanina szybko odprowadzająca wilgoć, łatwo schnąca, a przez to – idealna na czas intensywnych opadów atmosferycznych.

Najmodniejsze modele czapek zimowych

Czapki zimowe występują w różnych wersjach. Najbardziej klasyczna to czapka pozbawiona dodatków i zdobień, o kształcie dopasowanym do kształtu głowy. Jej wariacją są czapki z pomponem – na których czubku znajduje się okrągły dodatek, stanowiący ich zwieńczenie oraz ozdobę.

Czapki uszatki, zwane również pilotkami, to wybór osób, które pragną zminimalizować nieprzyjemne doznania zimna. Elementem charakterystycznym w uszatkach są dodatkowe partie tkanin osłaniające uszy. Czapki te wykorzystywane są chętnie podczas jazdy na nartach, sankach lub na lodowisku.

Czapki typu kominiarki to czapki niemal w całości osłaniające głowę. Najczęściej, wykorzystywane są jako „spód” pod kask, czapkę właściwą lub inny rodzaj osłony. Rzadko korzysta się z kominiarek solo.

Czapki smerfetki to czapki marszczące się, których nadmiar materiału opada ku tyłowi głowy. Są to czapki niezwykle komfortowe, wybierane między innymi przez osoby o długich włosach, którym zależy, by ich uczesanie nie deformowało się po nakryciu głowy.

Popularnym typem męskiego nakrycia głowy są również kaszkiety. Są to czapki nakładane na górną część głowy, które odsłaniają potylicę oraz częściowo skronie. Mimo to są to czapki dość dobrze izolujące czubek głowy przed wyziębieniem.

Kompromisem pomiędzy klasyczną czapką zimową a kaszkietem są tak zwane czepki zimowe z daszkiem. Najczęściej wykonane z materiałów naturalnych, a na ich przodzie znajduje się wzmacniany, niedużych rozmiarów daszek.