PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Biegunka u niemowlaka. Jak jej zapobiegać?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Biegunka u niemowlaka. Jak jej zapobiegać?

Biegunka u niemowlaka nie jest niczym wyjątkowym. Warto jednak poznać jej przyczynę, ponieważ może być spowodowana nie tylko nieodpowiednią dietą, ale także błędami w higienie lub wirusami. W jaki sposób uporać się z żołądkowymi problemami dzieci?

Jak rozpoznać problem?

Jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka? W końcu stolec noworodka znacząco różni się od tego u osoby dorosłej. Kupki dzieci są zazwyczaj półpłynne, mają brązowo-żółty kolor, co wcale nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z problemem żołądkowym. Jest natomiast kilka metod, które pozwolą nam rozpoznać biegunkę.   

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest ilość wydalanego kału. W przypadku biegunki będzie go nawet dwa, trzy razy więcej niż zwykle. Po drugie, dochodzi do tego ciekła i luźna konsystencja kupek, czasem zawierających również ropę, śluz czy też krew. Sprawdźmy także, czy wydalany stolec wsiąka w pieluchę. U niemowląt biegunce towarzyszą zwykle gorączka, płacz i osłabienie.  

small-baby.jpg

Znajdź przyczynę  

Skoro wiemy już, że mamy do czynienia z rozwolnieniem, trzeba szybko znaleźć jego przyczynę. Specjaliści wskazują, że najczęściej źródłem problemu są infekcje przewodu pokarmowego. Powodują je m.in. rotawirusy, adenowirusy, norowirusy oraz wirus Norwalk. W takim wypadku należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ przebieg takiej infekcji może mieć poważne skutki.

Do tego mogą dochodzić problemy żywieniowe  – w przypadku karmienia piersią biegunka może być efektem nieodpowiedniej diety mamy. Częste wypróżnianie może być również jednym z pierwszych objawów np. przeziębienia. Biegunka może mieć też źródło w terapii antybiotykowej lub nieodpowiedniej diecie dziecka – więcej informacji na tej stronie.

Jak postępować podczas biegunki?

Na początek zacznijmy od ograniczania kontaktu dziecka z otoczeniem. Jeśli maluch uczęszcza już np. do żłobka, powinniśmy zostać z nim przez kilka dni w domu. Wirusy błyskawicznie się rozprzestrzeniają, przez co bardzo szybko ucierpią również osoby z otoczenia dziecka.

Zadbajmy również o prawidłową higienę, jeśli dochodzi do kontaktu z otoczeniem. Dzieci są ciekawskie i dotykają praktycznie wszystkiego. Często brudne palce trafiają do ust, a stąd już prosta droga do pojawienia się biegunki. Warto dodać również, że żołądki dzieci są niezwykle wyczulone, jeśli chodzi o niewłaściwie przyrządzone dania. Pamiętajmy o dokładnym myciu warzyw, owoców, mięsa. Nie podawajmy dziecku niedogotowanych potraw. Niewłaściwie przyrządzone danie może wywołać u niemowlaka objawy zatrucia pokarmowego. Ważne jest też prawidłowe nawadnianie organizmu niemowlaka. W przypadku biegunki dzienną dawkę podawanych płynów najlepiej zwiększyć, nawet o 50-100 ml w przypadku niemowląt.  

Jeśli poza biegunką dziecko zacznie gorączkować i wymiotować, możemy mieć do czynienia z rotawirusami. Wtedy nie ma czasu do stracenia, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Nasilające się objawy mogą poskutkować nawet kilkudniowym pobytem w szpitalu.

Jeśli rozwolnienie ma związek z antybiotykoterapią, podanie odpowiednich szczepów bakterii, np. w postaci kropli, powinno rozwiązać problem.